Dziś jest: Sobota, 26.10.2024 01:47

Dotacje dla Szpitala Powiatowego w Kolbuszowej

21-10-2024

Już wkrótce w Szpitalu Powiatowym w Kolbuszowej pojawi się nowy sprzęt medyczny. Na ten cel Samorząd Powiatu Kolbuszowskiego wydatkuje 231 800 zł.

W ramach tej kwoty zakupiony zostanie napęd ortopedyczny do Bloku Operacyjnego (Pododdział Ortopedii). Koszt tego urządzenia to 60 500 zł. W pracowni RTG z kolei za 14 100 zł kupiony zostanie duplikator do płyt CD. Nowe urządzenie pojawi się również w Dziale Żywienia Szpitala Powiatowego, gdzie zaplanowano zakup szafy chłodniczej i chłodziarko zamrażarki. Z kolei 137 tys. zł przeznaczone zostanie na samochód do transportu pacjentów dializowanych.

Zawierane są umowy
Stacja Dializ działająca w ramach Oddziału Nefrologii i Dializoterapii jest jedną z najnowocześniejszych w Polsce jednostek odpowiadających aktualnym wymaganiom i standardom europejskim. Posiada kilkanaście stanowisk dializacyjnych i aparatów do hemodializy, a także oddzielną salę dializ dla pacjentów z WZW typu B i C. Rocznie wykonywanych jest na oddziale około 8000 zabiegów hemodializ. Aktualnie zawierane są umowy z Samodzielnym Publicznym Zespołem Opieki Zdrowotnej w Kolbuszowej na realizację poszczególnych zakupów.

Ponad milion złotych
W sumie na zakup aparatury i sprzętu medycznego Powiat Kolbuszowski, w bieżącym roku, zabezpieczył w swoim budżecie 1,2 mln zł. Pieniądze te przeznaczone zostały na zakup:
- aparatu USG i defibrylatora da Oddziału Nefrologii i Dializoterapii,
- trzech sztuk kardiomonitorów, z czego jeden z nich trafił do Oddziału Nefrologii, a dwa na Izbę Przyjęć,
- spirometru dla Oddziału Chorób  Wewnętrznych,
- rękojeści shawera artroskopowego (sprzęt ten trafił na Blok Operacyjny dla Pododdziału Ortopedii).

Nowe sprzęty
Oprócz tego kupiony został nowy zestaw endoskopowy. Na ten cel z budżetu Powiatu wydano prawie 280 tys. zł. Z kolei już wkrótce zawarte zostaną umowy na zakup dwóch sztuk myjni-dezynfektorów dla Centralnej Sterylizatorni (jej koszt to 350 tys. zł) oraz dwóch sztuk ureterenskopu, czyli urządzenia wykorzystywanego na Bloku Operacyjnym dla pacjentów urologicznych.

Wsparcie dla Szpitala
Obok funduszy przeznaczonych za zakup sprzętu i aparatury medycznej Samorząd Powiatu Kolbuszowskiego, w tym roku, przeznaczył SP ZOZ w Kolbuszowej 400 tys. zł. Pieniądze te wydatkowane zostały na modernizację Oddziału Urologicznego. Jak podkreśla Starosta Kolbuszowski Józef Kardyś Samorząd Powiatowy kładzie szczególny nacisk na dobrze funkcjonujący Szpital Powiatowy. - Dlatego też wspieramy go finansowo z własnego budżetu, jak też pozyskujemy fundusze z dostępnych programów z zewnątrz – precyzuje szef Powiatu.
B. Żarkowska