Dziś jest: Sobota, 26.10.2024 01:47

Klimatyczna miejscówka z nagrodą

21-10-2024

Najpierw był pomysł utrwalony na naszkicowanym projekcie, potem przygotowanie terenu, kolorowe nasadzenia, aż wreszcie… zasłużona nagroda w postaci 6 tysięcy złotych od Marszałka Województwa Podkarpackiego!

Ten prosty przepis na sukces znają doskonale uczniowie Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych z Weryni, którzy wzięli udział w konkursie, organizowanym przez Województwo Podkarpackie, zatytułowane „Klimatyczna miejscówka”.

Ciekawe doświadczenie
Jak sami przyznają praca nad projektem i stworzeniem klimatycznej miejscówki była dla nich niezapomnianym doświadczeniem. - Każdy etap, od pierwszych szkiców, aż po ostatnie nasadzenia był wyzwaniem, ale także źródłem ogromnej satysfakcji. Stworzyliśmy przestrzeń, która nie tylko wzbogaca naszą szkołę, ale także uczy o ekologii i zrównoważonym rozwoju – mówią zgodnie.

„Poczuliśmy dumę…”
Drewniane ławki i stoły, zbudowane z odzyskanych materiałów, nie tylko pięknie wyglądają, ale również przypominają o idei recyklingu. - Kiedy usiedliśmy na jednej z ławek po zakończonej pracy czuliśmy dumę, że stworzyliśmy miejsce, w którym będziemy mogli odpoczywać, uczyć się i dyskutować nad kwestiami ochrony klimatu – dodają uczniowie.

Spójna całość
Jednym z elementem, jaki zastosowali w stworzonej przez siebie klimatycznej miejscówce jest łapacz wody deszczowej. – I kiedy woda po raz pierwszy zaczęła spływać do oczka, poczuliśmy ogromną radość. Ten moment był jak nagroda za cały wysiłek – mówią zafascynowani. Oprócz łapacza wody opadowej, w ramach projektu, powstał też kompostownik, łąka kwietna, tablica edukacyjna, hotel dla owadów, zielona ściana oraz warzywnik na zioła i owoce. - Dzięki naszej pracy wszystkie elementy projektu tworzą jedną spójną całość – podsumowują uczniowie. - Praca nad „Klimatyczną miejscówką” nauczyła nas, jak wiele możemy osiągnąć, gdy działamy razem. To nie tylko przestrzeń – to symbol naszej odpowiedzialności za planetę i za przyszłe pokolenia. Każde nasadzenie, każdy element architektoniczny jest przypomnieniem, że małe działania mają ogromne znaczenie – dodają.

Najlepsi!
Wysiłek, kreatywność i trud włożony w przygotowanie tego niezwykłego miejsca zostało docenione przez jury konkursu "Klimatyczna miejscówka," organizowanego przez Województwo Podkarpackie, w którym młodzież z Weryni zajęła I miejsce! Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu odbyło się w piątek (18 października), podczas której nie zabrakło oczywiście zacnych laureatów. - Nagroda w wysokości 6000 zł jest dla nas ogromnym wyróżnieniem i motywacją do dalszych działań na rzecz ochrony środowiska. Uroczystość była okazją nie tylko do świętowania sukcesu, ale także zdobycia cennej wiedzy podczas konferencji na temat zmian klimatycznych – mówią uczniowie.

To dopiero początek…
Jak zapowiada młodzież z Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych stworzona przez nich „Klimatyczna miejscówka” to dopiero początek ekologicznej podróży, która będzie kontynuowana w ramach projektu „Eko Szkoła 2025”. Realizacja tego przedsięwzięcia była możliwa dzięki wsparciu finansowemu z Nadleśnictwa Kolbuszowa oraz udziałowi w programie MP Health Direct, realizowanego w szkole.

Gratulujemy młodzieży wspaniałego wyniku oraz wartej naśladowania inicjatywy i promowania ekologicznych rozwiązań!

B. Żarkowska