Aktualności
Pomnik płk. Łukasza Cieplińskiego odsłonięty !
"Odbiorą mi tylko życie. A to nie najważniejsze. Cieszę się, że będę zamordowany jako katolik za wiarę świętą, jako Polak za Polskę niepodległą i szczęśliwą, jako człowiek za prawdę i sprawiedliwość. Wierzę dziś bardziej niż kiedykolwiek, że idea Chrystusowa zwycięży i Polska niepodległość odzyska, a pohańbiona godność ludzka zostanie przywrócona. To moja wiara i moje wielkie szczęście. Gdybyś odnalazł moją mogiłę, to na niej możesz te słowa napisać. Żegnaj mój ukochany. Całuję i do serca tulę. Błogosławię i Królowej Polski oddaję. Ojciec".
Jeden z ostatnich grypsów płk. Łukasza Cieplińskiego przed śmiercią
17 listopada 2013 r. w Rzeszowie odbyło się uroczyste odsłonięcie i poświęcenie pomnika upamiętniającego płk. Łukasza Cieplińskiego oraz Żołnierzy Wyklętych.
W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, samorządowcy, parlamentarzyści, żołnierze i kombatanci oraz setki mieszkańców Rzeszowa i okolic.
Uroczystego odsłonięcia poszczególnych części pomnika dokonali wspólnie ksiądz infułat Józef Sondej – kapelan Armii Krajowej, rodziny żołnierzy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolności i Niezawisłość" oraz przedstawiciele fundatorów.
Pomnik Żołnierzy Wyklętych składa się z kilku elementów: odlanej w brązie trzymetrowej postaci pułkownika Cieplińskiego, grypsu pisanego w więzieniu oraz popiersi upamiętniających sześciu członków IV Zarządu WIN, którzy zginęli wraz z Cieplińskim: Adama Lazarowicza, Franciszka Błażeja, Józefa Batorego, Karola Chmiela, Mieczysława Kawalca i Józefa Rzepki.
Powiat Kolbuszowski reprezentowany był przez Starostę Kolbuszowskiego Józefa Kardysia, Burmistrza Kolbuszowej Jana Zubę i Franciszka Batorego. Starosta Kolbuszowski w ramach podziękowania za okazaną pomoc w budowie pomnika otrzymał od Prezesa Stowarzyszenia Komitet Społeczny Budowy Pomnika ppłk. Łukasza Cieplińskiego w Rzeszowie, Wojciecha Buczaka pamiątkową rzeźbioną plakietę.
Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej w ramach budowy pomnika płk. Łukasza Cieplińskiego dofinansowało wykonanie popiersia kpt. Józefa Batorego, mieszkańca powiatu kolbuszowskiego, kapitana Wojska Polskiego (pośmiertnie awansowanego na stopnia majora), łącznika organizacji ”Wolność i Niezawisłość”., dwukrotnie skazanego na karę śmierci i brutalnie rozstrzelanego w więzieniu mokotowskim.
Fot. UMWP