Aktualności
Wybrany został wykonawca na wielomilionową inwestycję w kolbuszowskim szpitalu
04-10-2024
9 755 130 zł – tyle będzie kosztować realizacja zadania pn. „Zeroemisyjne źródło ogrzewania w Szpitalu Powiatowym w Kolbuszowej”. Wykonawca inwestycji został już wybrany podczas przetargu. Aktualne trwają prace projektowe.
Zadanie to wykonywane jest w systemie “zaprojektuj i wybuduj”, co oznacza, że najpierw wyłoniony wykonawca sporządzi dokumentację projektową, a następnie przystąpi do realizacji robót budowlanych.
Dwa etapy
Inwestycja podzielona została na dwa etapy. Pierwszy z nich to koszt rzędu 4 576 830, zaś drugi 5 178 300 zł. Zadanie prowadzone będzie na terenie Szpitala Powiatowego w Kolbuszowej, który ma swoją siedzibę w dwóch lokalizacjach, tj. w budynku głównym przy ul. Grunwaldzkiej 4 oraz przy ul. Kolejowej 3 (tzw. „nerka”).
Modernizacja kotłowni
Realizacja inwestycji polegać będzie na modernizacji dwóch istniejących kotłowni w obydwóch lokalizacjach. Obecna kotłownia w budynku przy ul. Kolejowej (w tzw. „nerce”) będzie przebudowana, a stare urządzenia zostaną zastąpione kondensacyjnymi wodnymi kotłami gazowymi oraz wysokowydajnym innowacyjnym podgrzewaczem ciepłej wody użytkowej ze stali nierdzewnej (tzw. zbiornik w zbiorniku). W budynku Szpitala przy ul Grunwaldzkiej modernizacja polegać będzie na wymianie istniejących kotłów parowych gazowo-olejowych na dwustopniowy układ gruntowych pomp ciepła współpracujący z kondensacyjnymi kotłami gazowymi. W ramach zadania w kotłowni zamontowane zostaną wysokowydajne podgrzewacze ciepłej wody użytkowej ze stali nierdzewnej (tzw. zbiornik w zbiorniku).
Obniżyć koszty
W ramach zadania przewidziano montaż instalacji fotowoltaicznej w obu lokalizacjach oraz agregatu kogeneracyjnego w budynku przy ul. Grunwaldzkiej. Rozwiązania te pozwolą na obniżenie kosztów eksploatacyjnych budynków:
– własna energia elektryczna (instalacje PV i kogeneracja),
– energia cieplna odpadowa (kogeneracja).
Silnik agregatu kogeneracyjnego będzie pracował w oparciu o gaz ziemny.
Wraz ze wzrostem kosztów ogrzewania i energii elektrycznej oraz zaostrzaniem wymagań prawnych występuje konieczność wdrożenia w SPZOZ w Kolbuszowej systemu energooszczędnego i przyjaznego środowisku. Jedną z możliwości jest właśnie wykorzystanie kogeneracji. Polega ona na wspólnym wytwarzaniu ciepła i energii elektrycznej w jednym procesie technologicznym. Energia elektryczna i cieplna produkowana jest w miejscu swojego wykorzystania, dzięki czemu jej koszt pomniejszony jest o straty wynikające z przesyłu energii. I właśnie taki system produkcji energii elektrycznej i cieplnej zostanie zrealizowany w SPZOZ Kolbuszowa.
Ekologicznie i ekonomicznie
W szerokiej perspektywie, kogeneracja zaliczana jest do najbardziej ekologicznych, a zarazem ekonomicznie uzasadnionych technologii produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Pozwoli to wygenerować duże oszczędności w kosztach funkcjonowania Szpitala w zakresie opłat i przeznaczyć je na inne cele potrzebne do sprawnego funkcjonowania lecznicy.
Nowoczesne rozwiązania
Niewątpliwie inwestycja ta pozwoli na stworzenie w Szpitalu nowoczesnego systemu ciepłowniczego zintegrowanego z odnawialnymi źródłami energii. Pomoże także stworzyć nowoczesną infrastrukturę SPZOZ oraz dostosować ją do obecnie panujących przepisów i standardów.