Dziś jest: Środa, 15.1.2025 05:18

Kolbuszowa

 

Aktualności

Za tych, co ginęli za wolną Polskę…

10-09-2024

Kilkadziesiąt osób wzięło udział w poniedziałkowych (9 września) obchodach 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej i Bitwy o Kolbuszową. Tradycyjnie uroczystość rozpoczęła się na placu Zespołu Szkół Technicznych im. Bohaterów Września 1939 roku od wspólnego odśpiewania hymnu narodowego.
 
Wszystkich przybyłych na obchody przywitała Grażyna Pełka – Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych. W gronie zaproszonych gości znaleźli się m.in.: Poseł RP Zbigniew Chmielowiec, Ewa Draus – Radna Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Starosta Kolbuszowski Józef Kardyś wraz ze swoim zastępcą Wojciechem Cebulą oraz Zarządem Powiatu, Burmistrz Gminy Kolbuszowa Grzegorz Romaniuk wraz z zastępcą Krzysztofem Wójcickim i radnymi, Franciszek Batory -  brat żołnierza Armii Krajowej i niezłomnego Józefa Batorego „Argusa” – członka IV zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, Bogumiła i Bogusław Lubowieccy, których krewny Dominik Lubowiecki walczył w Bitwie o Kolbuszową, służby mundurowe, dyrektorzy szkół, kierownicy i dyrektorzy jednostek, poczty sztandarowe, młodzież oraz mieszkańcy powiatu kolbuszowskiego. Uroczystość uświetniła Orkiestra Miejskiego Domu Kultury.
 
Krwawe i okrutne wydarzenia
Następnie młodzież z Zespołu Szkół Technicznych zaprezentowała program artystyczny, przygotowany pod kierunkiem pani Barbary Szafraniec. Uczniowie jak zwykle stanęli na wysokości zadania i w przejmujący sposób przywołali krwawe i okrutne wydarzenia, do jakich doszło 85 lat temu w naszej ojczyźnie. Podczas uroczystości głos zabrał Starosta Kolbuszowski Józef Kardyś, który podkreślił, że wybuch II wojny światowej był najkrwawszym i najokrutniejszym wydarzeniem w historii Polski. - Pociągnęło za sobą miliony ofiar. W skali naszego kraju było to prawie 6  milionów, a w skali świata 50. Agresja i okrucieństwo hitlerowskich Niemiec było ogromne – zaznaczył. - Dzisiaj Niemcy próbują zmienić ogólny wydźwięk tego, co działo się w  czasie wojny. Chcą uczynić z siebie w  mniejszym stopniu winnymi, a w większym ofiarami – dodał. Wspomniał też o paktach i sojuszach, jakie Polska, 85 lat temu, zawierała z innymi państwami przed wybuchem II wojny światowej. Najpierw w marcu 1939 roku strona brytyjska udzieliła Polsce jednostronnych gwarancji nienaruszalności granic. Z kolei w kwietniu przedstawiciele ministerstw spraw zagranicznych Polski i Wielkiej Brytanii sygnowali dokument poświadczający istnienie dwustronnych gwarancji na wypadek agresji III Rzeszy, uzupełnieniem dla porozumienia był ośmiopunktowy traktat sojuszniczy podpisany 25 sierpnia 1939 roku, zaś 19 maja 1939 r. w  Paryżu podpisano protokół o natychmiastowej pomocy francuskich sił zbrojnych w wypadku niemieckiej agresji na Polskę. - Jaki był efekt tych sojuszy? Bez mrugnięcia okiem Polska została rozstrzępiona przez Niemcy i Sowietów, a nawet na krótki okres przez Słowację – mówił Starosta Józef Kardyś. - Jakże aktualne w obecnym czasie jest powiedzenie: Umiesz liczyć? Licz na siebie. I chwała za to, że kolejne polskie rządy dbają o wzmocnienie i wyposażenie bojowe Wojska Polskiego – podkreślił. Zacytował również słowa Św. Jana Pawła II, który mówił: „Polska jest matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci. Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej”. - I tak jak Matce należy okazywać jej miłość i szacunek, bo jest naszą Ojczyzną – nas Polaków, nie Unii, Niemiec czy Rosji – zaznaczył. W dalszej kolejności delegacje przed tablicami pamiątkowymi, jakie znajdują się na froncie budynku Zespołu Szkół Technicznych złożyły wiązanki kwiatów.
 
Uroczysty przemarsz
Kolejnym punktem uroczystości był przemarsz ulicami miasta pod przewodnictwem Orkiestry Miejskiego Domu Kultury na cmentarz parafialny, gdzie zebrani wzięli udział w modlitwie za wszystkich poległych.
 
Na rynku kolbuszowskim
Ostatnim punktem obchodów było złożenie kwiatów przed pomnikiem znajdującym się na rynku kolbuszowskim, poświęconym żołnierzom i bohaterom walczącym i poległym za wolność i suwerenność ojczyzny. Starosta Kolbuszowski w tym miejscu podziękował wszystkim za przybycie i udział w uroczystości. - Dziękuję pocztom sztandarowym, orkiestrze Miejskiego Domu Kultury, nauczycielom oraz Wam droga młodzieży za to, że dzisiaj tu jesteście i uczestniczycie w tej lekcji historii z wdzięczności dla wszystkich, którzy walczyli i  oddali swoje życie dla wolnego świata – mówił. – Szczególne słowa podziękowania kieruję do państwa Bogumiły i Bogusława Lubowieckich za to, że jesteście dzisiaj z nami i za to, że pielęgnujecie pamięć o tych, którzy stracili swoje życie walcząc o wolną Polskę – dodał.
Barbara Żarkowska
 
 

Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej

  ul. 11-go Listopada 10
       36-100 Kolbuszowa
           
        NIP: 814-15-73-682
 REGON: 690581382

Informacja:

tel:  17 744 57 71,
      17 227 58 80
fax: 17 227 15 23

Godziny otwarcia urzędu:

             poniedziałki - 8:00 - 16:00

 od wtorku do piątku - 7:30 - 15:30


© 2015 - Powiat Kolbuszowski
Realizacja: Ideo