Dziś jest: Czwartek, 21.11.2024 07:29

Kolbuszowa

 

Kalendarz wydarzeń

Dziś jest: Czwartek, 21 Listopada 2024

Styczeń
Luty
Marzec
Kwiecień
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Październik
Listopad
Grudzień
Pn Wt Śr Czw Pt Sob Ndz
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
Wszystkie wydarzenia

Rekreacja

 

ŚCIEŻKI I SZLAKI 

Szlak historyczno - przyrodniczy

Ścieżki przyrodniczo-edukacyjne

Ścieżki dydaktyczne
 

Ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza „Po złoto na Górę”, Szczyt Złota Góra - punkt widokowy 
Na Złotą Górę w Ostrowach Tuszowskich możemy dojść między innymi ścieżką przyrodniczą „Po złoto na górę”. Jest to pętla o długości 5,5 km, na której posadowiono dziewięć tablic informacyjnych. Ścieżka zaczyna się przy szkole, wznosi na najwyższe wzniesienie zwane Złotą Górą (ok. 250 m n.p.m.) i zbiega do wsi pod Sanktuarium. Złota Góra to wyjątkowe miejsce przyrodnicze i widokowe, w kierunku północnym rozciąga się atrakcyjny widok na „morze zieleni” Puszczy Sandomierskiej, innej o każdej porze roku.


TRASY

Trasy rowerowe


REZERWATY

Pateraki 
Jaźwiana Góra
Buczyna

Rezerwat Buczyna im. W. Szafera leży na 21°36’50” długości geograficznej wschodniej i na 50°15’30” szerokości geograficznej północnej tj. na północno-zachodnim krańcu Płaskowyżu Kolbuszowskego. Znajduje się w Leśnictwie Przyłęk oddziały: 68h, 83a, 84a, Obrębie Tuszyma i Nadleśnictwie Tuszyma. Do rezerwatu dojechać można autobusem z Mielca do wsi Przyłęk (ok.11 km), skąd do rezerwatu jeszcze około 2 km. Lasy te wchodziły w skład dóbr jednego z najznakomitszych rodów polskich – Ossolińskich. Następnym właścicielem tych dóbr został Lubomirski.
Na ten cenny drzewostan zwrócił uwagę Władysław Szafer  pisząc m.in.: „...do takich partii, które przynajmniej w przybliżeniu pierwotny skład flory leśnej w obrębie Mielca wykazują i jako cenne zabytki ginącej puszczy ochraniane być powinny, należy mała partia leśna w lesie cyranowskim. Jest to niewielka, ale piękna wysepka lasu liściastego wśród sztucznych drzewostanów sosnowych”. Dlatego też rezerwat ten nazwany jest imieniem znakomitego uczonego Władysława Szafera. Występują tu zbiorowiska leśne typu przejściowego, między ubogą formą buczyny karpackiej a lasem dębowo-grabowym, o charakterze lasu naturalnego. Jest to jedyne stanowisko buka (120-letniego) występujące zwarcie na tak znacznej powierzchni i stanowi kresowy fragment dawnej Puszczy Sandomierskiej.
Na terenie rezerwatu występuje około 60 gatunków roślin naczyniowych typowych dla niżowych lasów liściastych. Jest tu kostrzewa górska, która jest gatunkiem wschodniokarpackim, mającym najbliższe stanowisko ok. 50 km na południe. Rośnie tu kilka okazów kłokoczki południowej (gatunek ginący w Polsce), a ponadto występują m.in.: buławnik mieczolistny i czerwony, podkolan zielonawy, bluszcz, czosnek niedźwiedzi, złoć żółta, wiąz górski, wawrzynek wilczełyko, kruszyna paspolita, kalina koralowa, kopytnik pospolity. Z fauny spotyka się m.in. płazy (ropuchę szarą), a z gadów padalca. Natomiast z ptaków spotkać można: sójkę, szpaka, gila, grubodzioba, ziębę, świstunkę leśną, sikorkę bogatkę, kowalika, paszkota, kosa, muchówkę żałobną i małą, dzięcioła zielonego, dzięcioła dużego, dzięcioła średniego i czarnego, puszczyka i grzywacza. Spośród ssaków występują nietoperze: nocek duży, mroczek późny i borowiec wielki; z owadożernych: jeż wschodni, ryjówka aksamitna; z gryzoni: wiewiórka, nornica ruda, nornica zwyczajna, mysz leśna, mysz zwyczajna i popielica; z drapieżnych: lis, borsuk, tumak, gronostaj i łasica, a z parzystokopytnych: dzik, sarna i jeleń europejski.

Dolina Smarkatej

Smarkata to niewielka rzeka o naturalnym, meandrującym korycie. Dno potoku jest głównie piaszczyste, a miejscami ilaste i żwirowe. Koryto o urozmaiconej rzeźbie, z dużą ilością rumoszu drzewnego. W dolinie Smarkatej licznie występują starorzecza i niewielkie torfowiska niskie. Jednym z najważniejszych chronionych gatunków występujących w Smarkatej i jej dopływach jest rak szlachetny Astacus astacus – rodzimy gatunek raka coraz rzadziej spotykany w całej Polsce (wolnerzeki.pl). 

SPORT

Fundacja na Rzecz Kultury Fizycznej i Sportu

Kryta Pływalnia Fregata

Ośrodek Wypoczynku i Rekreacji w Cmolasie

Korty tenisowe - Zespół Szkół Technicznych w Kolbuszowej

Kompleks boisk sportowych "Orlik" - Zespół Szkół Technicznych w Kolbuszowej 


Kompleks lekkoatletyczny - Liceum Ogólnokształące w Kolbuszowej

Strzelnica - Liceum Ogólnokształcące w Kolbuszowej 


HOBBY 

Zagroda jeździecka MUSTANG

Stadnina Twardowski 

Ranczo Bogaczówka 

Wędkarstwo

Zalew "Maziarnia" w Wilczej Woli. Dogodne warunki do uprawiania swojego hobby znajdą tutaj miłośnicy wędkarstwa. Można tu wędkować o każdej porze roku. Zbiornik obfituje w różne gatunki ryb i rekordowe okazy karpia, suma, leszcza, amura, szczupaka, sandacza, okonia oraz karasia. 

Agrofurtek - Wilcza Wilcza Wola-Spie
Gospodarze zapraszają do odwiedzenia malowniczego miejsca jakim jest przysiółek Sudoły w miejscowości Wilcza Wola-Spie. 
Dla odwiedzających gości istnieje możliwość wędkowania oraz spływ kajakowy rzeką Łęg


REKREACJA

 MUZEUM KULTURY LUDOWEJ - spacer śladami Lasowiaków i Rzeszowiaków 

Paintball Wilcza Wola 

Zalew "Maziarnia" 

Zalew "Maziarnia" w Wilczej Woli ma powierzchnię 160 ha. Oferuje latem możliwość kąpieli, uprawiania żeglarstwa i windsurfingu, zimą zaś bojerów. Dogodne warunki do uprawiania swojego hobby znajdą również wędkarze. Przy drodze powiatowej znajduje się parking "U Arka", który oferuje nie tylko ... parking. Można tam zjeść, pograć w siatkówkę plażową, wypożyczyć sprzęt do rekreacji wodnej (kajaki, rowery wodne).W okresie letnim przy "Parkingu" mieści się kąpielisko strzeżone przez ratownika.  


 


Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej

  ul. 11-go Listopada 10
       36-100 Kolbuszowa
           
        NIP: 814-15-73-682
 REGON: 690581382

Informacja:

tel:  17 744 57 71,
      17 227 58 80
fax: 17 227 15 23

Godziny otwarcia urzędu:

             poniedziałki - 8:00 - 16:00

 od wtorku do piątku - 7:30 - 15:30


© 2015 - Powiat Kolbuszowski
Realizacja: Ideo