Dziś jest: Czwartek, 16.1.2025 06:31

Kolbuszowa

 

Aktualności

Aktywne społeczności lokalne

23-03-2009

 

Artykuł dwunasty Konstytucja RP z 2 kwietnia 1997 roku stanowi, iż „Rzeczpospolita Polska zapewnia wolność tworzenia i działania związków zawodowych, organizacji społeczno-zawodowych rolników, stowarzyszeń, ruchów obywatelskich, innych dobrowolnych zrzeszeń oraz fundacji”. Jest to równoznaczne z prawem do tworzenia różnorodnych organizacji, które zrzeszają członków danej społeczności, pod różnymi szyldami. W powiecie kolbuszowskim rejestracją i monitorowaniem  funkcjonowaniem organizacji pozarządowych zajmują się pracownicy Starostwa Powiatowego. Dodatkowo zachęcają oni do tworzenia i aktywnego uczestniczenia w działaniach podejmowanych przez tego typu instytucje. Przynosi to wymierne skutki ponieważ z roku na rok zwiększa się liczba stowarzyszeń i fundacji, zakres ich działań jest coraz szerszy, a podejmowane zagadnienia coraz poważniejsze  i zakrojone na szerszą skalę.

Obecnie zarejestrowanych jest ponad 100 różnych stowarzyszeń i organizacji lokalnych. Ponad połowę stanowią Ochotnicze Straże Pożarne poszczególnych wsi powiatu. Pozostałe to przede wszystkim stowarzyszenia skupiające społeczności lokalne wokół spraw dotykających mieszkańców bezpośrednio, a więc mamy szereg organizacji mających na celu rozwój (np. Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Cmolas czy stowarzyszenia rozwoju poszczególnych wsi gminy Raniżów i Cmolas), promocję regionu i działalność informacyjno-edukacyjną mieszkańców (np. Moja Mała Ojczyzna w Komorowie, Lokalna Grupa Działania „Lasovia”, Towarzystwo Przyjaciół Huty Komorowskiej, Towarzystwo Przyjaciół Dzikowca), oraz aktywizację młodzieży w zakresie kultury, edukacji i sportu (np. Regionalne Towarzystwo Kultury im. J. M. Goslara w Kolbuszowej, Ludowy Klub Sportowy „Łęg Kopcie”, Ludowy Zespół Sportowy „Ceramika” Hadykówka, Klub Sportowy „Raniżovia” Raniżów, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Kultury, Edukacji i Sportu przy Liceum Ogólnokształcącym w Kolbuszowej, Stowarzyszenie Rozwoju Kultury, Sportu i Turystyki w Powiecie Kolbuszowskim „Jaskółka” w Kolbuszowej, stowarzyszenie zwykłe „Netzone” w Niwiskach). Inną kategorię stanowią organizacje zajmujące się rozwiązywaniem problemów z jakimi na co dzień stykają się mieszkańcy a więc niepełnosprawność (Stowarzyszenie Podkarpacki Ruch na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Razem” w Cmolasie, Stowarzyszenie  Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Kolbuszowej), trudna sytuacja placówek służby zdrowia i szkolnictwa (Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Rozwoju Szpitala Powiatowego im. Jana Pawła II w Kolbuszowej, Fundacja na Rzecz Rozbudowy Szkoły Podstawowej Nr 2 w Kolbuszowej), czy nieszczęśliwe wypadki (Stowarzyszenie Poszkodowanych przez Urzędy i Urzędników w Widełce). Poza tym istnieją stowarzyszenie, które stawiają sobie za cel rozwój świadomości obywatelskiej mieszkańców (np. Stowarzyszenie „Inicjatywa 2010”, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego „Klejnot Nilu”, Stowarzyszenie „Nasza Inicjatywa” w Kolbuszowej Górnej), czy przybliżanie nam ideałów chrześcijańskich (Towarzystwo Stanisławowskie im. Ks. Prałata Stanisława Sudoła w Dzikowcu, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” – oddział w Kolbuszowej).

Wśród stowarzyszeń działających na terenie naszego powiatu warto wyróżnić Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Powiatu Kolbuszowskiego „Nil” w Kolbuszowej. Celem tej założonej w 2003 roku organizacji jest rozwój społeczeństwa obywatelskiego i aktywności społecznej obywateli, wspieranie rozwoju przedsiębiorczości, wspieranie inicjatyw gospodarczych, podnoszenie wiedzy społeczno-ekonomicznej społeczeństwa, a także przeciwdziałanie bezrobociu, wspieranie oświaty, edukacji, wychowania oraz ochrona praw człowieka. Stowarzyszenie od kilku lat coraz aktywniej działa na polu kształtowania społeczeństwa obywatelskiego, a szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie: www.nil.kolbuszowa.pl.

Na dużą uwagę zasługuje również aktywnie działająca Fundacja im. Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ „Serce bez Granic”. Akt notarialny powołujący do życia fundację został podpisany 26 marca 2008 roku na plebanii w Majdanie Królewskim. Celem fundacji jest rekonstrukcja pałacu Kozłowieckich i utworzenie w nim centrum pamięci Kardynała Adama Kozłowieckiego oraz Diecezjalnego Centrum Misyjnego o charakterze formacyjno – edukacyjnym. Poza tym Fundacja stawia sobie za cel wspieranie wszechstronnego rozwoju społeczeństw, przede wszystkim „działalności informacyjnej, kulturalnej, naukowej i oświatowej, rozwoju społeczeństw międzynarodowych w duchu tolerancji, z poszanowaniem światopoglądu, wyznania, przekonań każdego człowieka bez względu na narodowość czy status społeczny, wszystko dla tworzenia warunków równych szans na drodze ich rozwoju intelektualnego, zawodowego, społecznego, kulturowego i religijnego oraz wspieranie organizacyjne i finansowe działań mających na celu ochronę oraz rekonstrukcję budynków, budowli i innych dóbr kultury, w tym również dóbr kultury sakralnej”. Więcej informacji na temat działalności Fundacji można znaleźć na stronie www.cardinalekozlowiecki.pl.

Inną bardzo ważną inicjatywą jest powstanie w marcu 2009 roku w Korczowiskach Fundacji „Pokonać Zwątpienie”, która stawia sobie za cel krzewienie idei pomocy bliźniemu poprzez wspieranie organizacyjne i finansowe działań w zakresie pomocy społecznej i ochrony zdrowia, nauki, oświaty, edukacji i wychowania, kultury sportu i turystyki, prowadzenia działalności charytatywnej, promocji i organizacji wolontariatu, wspierania dzieci i młodzieży, rodzin oraz osób niepełnosprawnych.

                Funkcjonowanie instytucji typu stowarzyszenia czy fundacje świadczy o zaangażowaniu mieszkańców w życie społeczne, kulturalne, polityczne i edukację w powiecie  i w państwie. Zgodnie z ustawą organizacje tego typu powołuje się do życia „w celu stworzenia warunków do pełnej realizacji gwarantowanej przepisami Konstytucji wolności zrzeszania się zgodnie z Powszechną Deklaracją Praw Człowieka i Międzynarodowym Paktem Praw Obywatelskich i Politycznych, umożliwienia obywatelom równego, bez względu na przekonania, prawa czynnego uczestniczenia w życiu publicznym i wyrażania zróżnicowanych poglądów oraz realizacji indywidualnych zainteresowań, a także uwzględniając tradycje i powszechnie uznawany dorobek ruchu stowarzyszeniowego (...)”, dlatego im więcej prężnie działających organizacji aktywnie służącym środowiskom lokalnym tym lepiej dla rozwoju całego społeczeństwa. Dlatego zachęcamy do aktywności i działania na rzecz naszej społeczności, żebyśmy potrafili wziąć nasz los w nasze ręce.

Zainteresowanych nawiązaniem współpracy i aktywną działalnością w ramach funkcjonujących już organizacji zapraszamy na stronę Powiatu Kolbuszowskiego: www.powiat.kolbuszowski.pl, gdzie w zakładce Stowarzyszenia OPP można znaleźć więcej informacji oraz na stronę Ministerstwa Sprawiedliwości: www.ms.gov.pl, gdzie w bazie Krajowego Rejestru Sądowego można znaleźć zarejestrowane stowarzyszenia i fundacje.

 


Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej

  ul. 11-go Listopada 10
       36-100 Kolbuszowa
           
        NIP: 814-15-73-682
 REGON: 690581382

Informacja:

tel:  17 744 57 71,
      17 227 58 80
fax: 17 227 15 23

Godziny otwarcia urzędu:

             poniedziałki - 8:00 - 16:00

 od wtorku do piątku - 7:30 - 15:30


© 2015 - Powiat Kolbuszowski
Realizacja: Ideo