Aktualności
Aplikowanie wniosków przez Powiat Kolbuszowski
Powiat Kolbuszowski w ramach usuwania skutków klęsk żywiołowych oszacował szkody w infrastrukturze drogowej powiatu. Protokół złożony do Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, przedstawiający straty spowodowane w infrastrukturze drogowej przez gwałtowne burze i opady atmosferyczne został pozytywnie zaopiniowany podczas weryfikacji przeprowadzonej przez Inspektorów z Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie. Starty wykazane w protokole, obejmowały następujące drogi i obiekty: droga powiatowa nr 1227 R w miejscowości Zapole; droga powiatowa nr 1209 R w miejscowości Turka; droga powiatowa nr 1325 R w miejscowości Poręby Kupieńskie; droga nr 1204 R w miejscowości Kopcie; droga powiatowa nr 1219 R w miejscowości Poręby Dymarskie; droga powiatowa nr 1157 R w miejscowości Ostrowy Tuszowskie; droga nr 1218 R w miejscowości Mechowiec.
Do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego został złożony wniosek pn. „Pielęgnujemy tradycje naszych ojców – ochrona i popularyzacja lokalnego folkloru”. Starosta Kolbuszowski Józef Kardyś: „Celem projektu jest ochrona ludowego dziedzictwa kulturowego oraz tworzenie warunków dla rozwoju folkloru i sztuki ludowej poprzez udostępnienie młodzieży autentycznych treści kulturowych. Warsztaty dla młodzieży służące bezpośredniemu przekazywaniu umiejętności i tradycji prowadzone przez autentycznych artystów ludowych, specjalistów z dziedziny etnografii, folklorystyki i sztuki ludowej przyczynią się do ożywienia zanikających elementów tradycyjnej lokalnej kultury ludowej. Specyfika programu polega na tym, że młodzież uczestnicząca w warsztatach, później przekaże zdobytą wiedzę i umiejętności swoim rówieśnikom poprzez spotkania i pokazy, podczas których ożyją dawne zwyczaje, pieśni, tańce i obrzędy”.
„Boisko w mojej gminie – Orlik 2012” to kolejny wniosek złożony przez Powiat Kolbuszowski do Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie. W ramach projektu powstanie kompleks dwóch boisk - boisko piłkarskie oraz boisko wielofunkcyjne. Przewidywana jest budowa budynku sanitarno-szatniowego oraz ewentualnie placu zabaw. Wymagana warunkami zabudowy powierzchnia działki wynosi 4000 - 5000m. Lokalizacja kompleksu powinna zapewniać bezpieczny i łatwy dojazd do obiektu (dzieci i młodzież mogą bez opieki dorosłych dojechać lub dojść do obiektu usytuowanego na osiedlach, czy przy szkole). Zatrudnienie trenera środowiskowego ma na celu profesjonalne prowadzenie zajęć sportowo-rekreacyjnych oraz zapewnienie bezpieczeństwa osobom przebywającym na obiekcie w szczególności dzieciom i młodzieży – dodaje starosta.
Wnioski przygotowywane przez Powiat Kolbuszowski do złożenia w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w 2008 roku to: działanie 9.2 Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego dla Zespołu Szkół Technicznych w Kolbuszowej oraz Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni; w ramach działania 9.1.2 Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa ogólnego dla Liceum Ogólnokształcącego w Kolbuszowej na zajęcia pozalekcyjne.