Aktualności
Delegacja i Narodowy Chór pn. „Dla Duszy” z Powiatu Romanowskiego na Ukrainie - ponownie gościem Powiatu Kolbuszowskiego
Na specjalne zaproszenie Zarządu Powiatu Kolbuszowskiego oraz Ks. Dyrektora Katolickiego Radia „Via” w Rzeszowie Bogusława Przeklasy, w dniach od 15 maja do 21 maja 2006 roku gościła Delegacja wraz z Narodowym Chórem pn. „Dla Duszy” z Powiatu Romanowskiego z Ukrainy na czele z I zastępcą starosty romanowskiego Olgą Mikołajewną Roik; Naczelnikiem ds. Młodzieży i Sportu Alą Milinczuk; tłumaczką Anielą Czepil; Dyrektorem lokalnego radia Walentynem Czepil. Delegacji jak rok temu towarzyszył Ks. Ryszard Dziuba, Kolbuszowianin, który od kilkunastu lat prowadzi działalność duszpasterską na Ukrainie. Celem wizyty była realizacja oraz kontynuacja podpisanej Umowy Międzynarodowej pomiędzy powiatem kolbuszowskimi i powiatem romanowskim w dniu 28 września 2005 roku w Kolbuszowej.
Program wizyty gości z Ukrainy był bardzo bogaty. Już pierwszego dnia, tj. 15 maja po wypoczynku po podróży, zaproszeni goście z Romanowa odwiedzili Pracownicze Ogrody Działkowe „Prefabet” w Kolbuszowej.
Kolejny dzień rozpoczął się od wizyty w studiu nagrań Radia „Via” w Rzeszowie. Dzięki uprzejmości Ks. Dyrektora Bogusława Przeklasy, Chór nagrał płytę CD w ciągu trzech godzin, zawierającą 16 pieśni ukraińskich. Wieczorem goście z Romanowa spotkali się na wspólnej uroczystej kolacji integracyjnej z przedstawicielami: Powiatu Kolbuszowskiego w osobie Starosty kolbuszowskiego Bogdana Romaniuka, Miasta Kolbuszowa Burmistrza Jana Zuby, senatora Mieczysława Maziarza, Starosty Leżajskiego Władysława Kozikowskiego i pracownikami kolbuszowskiego starostwa.
Kolejny dzień, tj. 17 maja pobytu to wyjazd Delegacji i Chóru do Krakowa. Goście zwiedzając piękny Kraków zobaczyli m.in. Wawel, Kościół Mariacki, a następnie udali się na krakowski rynek, gdzie chór przepięknym śpiewem sławił ziemię ukraińską.
Następnego dnia wszyscy udali się dzięki specjalnemu zaproszeniu Starosty Leżajskiego Władysława Kozikowskiego, w odwiedziny do Powiatu Leżajskiego. Delegacja wraz z Chórem zwiedziła m.in. Zespół Pałacowo-Parkowy w Sieniawie, Klasztor OO. Bernardynów w Leżajsku, Muzeum Prowincji OO. Bernardynów, Grób Cadyka. Koncert Chóru odbył się w Miejskim Centrum Kultury w Leżajsku, na który przybyli licznie zgromadzeni mieszkańcy Leżajska. Po występie Starosta Leżajski Władysław Kozikowski podziękował Dyr. Chóru – Hannie Riabij za przepiękny koncert, a także Oldze Rojek – zastępcy starosty romanowskiego za przyjazd do Leżajska wręczając paniom bukiety kwiatów i statuetki z herbem Powiatu Leżajskiego. Po kolacji delegacje Powiatu Kolbuszowskiego (na czele z Starostą Bogdanem Romaniukiem) i Leżajskiego (na czele z Starostą Władysławem Kozikowskim), a także goście z Ukrainy udali się pod pomnik Jana Pawła II znajdujący się przy Klasztorze OO. Bernardynów i złożyli wiązankę kwiatów, by w ten sposób uczcić 85-rocznicę urodzin Naszego Ukochanego Papieża.
Kolejny dzień, tj. 19 maja rozpoczął się od zwiedzania miasta Łańcuta, popołudniowego koncertu chóru w kościele na Majówce i zakończeniu dnia w rzeszowskim Teatrze „Maska” na przedstawieniu „Wertep”.
Przedostatni dzień pobytu, tj. 20 maja rozpoczął się od zwiedzania Rzeszowa i wspólnych zakupów. Po południu goście z Ukrainy pojechali do Zakładu Mięsnego „Smak-Eko” do Górna, by przy grillu wspólnie koncertować. Wieczorem goście udali się do Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie na przedstawienie „Prywatna Klinika”, po którym zaśpiewali dla obecnej publiczności.
Ostatni dzień, tj. 21 maja pobytu Delegacji i Chóru z Romanowa rozpoczął się wyjazdem do Parafialnego Kościoła w Strzyżowie na uroczystą Mszę Św., po której chór koncertował dla tutejszych parafian. Po południu spotkano się w Wyższym Seminarium Duchownym w Rzeszowie na pożegnaniu w obecności Bogdana Romaniuka, starosty kolbuszowskiego; Ks. Dyrektora Katolickiego Radia „Via” w Rzeszowie Bogusława Przeklasy; senatora RP Mieczysława Maziarza; Elżbiety Wróbel, sekretarz powiatu; Katarzyny Cesarz, szefa promocji w powiecie oraz Grzegorza Romaniuka, radnego powiatu kolbuszowskiego. Na zakończenie dziękowano za okazana pomoc, życzliwość, troskę i przyjaźń podczas pobytu Delegacji i Narodowego Chóru z Romanowa.
Pełni wrażeń i bogatsi o nowe doświadczenia, wrócili do rodzinnego Romanowa.
Tak perfekcyjnie zorganizowany i przygotowany program pobytu Delegacji i Narodowego Chóru pn. "Dla Duszy" z Romanowa był możliwy dzięki wspólnemu zaangażowaniu pracowników Starostwa Powiatowego w Kolbuszowej oraz Katolickiego Radia „Via” w Rzeszowie.
W tym miejscu chcemy złożyć serdeczne podziękowania na ręce: Ks. Dyrektora Bogusława Przeklasy; Władysława Kozikowskiego, starosty Leżajskiego; pracownikom Starostwa Powiatowego oraz Miejskiego Centrum Kultury w Leżajsku; Dyrektorom Teatru „Maska” w Rzeszowie; Dyrektorom Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie; Dyrektora i pracowników Zamku w Łańcucie; Zarządu Zakładu Mięsnego „Smak-Eko” w Górnie; Stanisława Mazura, Prezesa Zarządu Fundacji na rzecz Kultury Fizycznej i Sportu w Kolbuszowej; Teresie Maciąg; Franciszkowi Kowalskiemu, właścicielowi firmy "Przewóz Osób Autobusem" w Domatkowie; Pawłowi Romek, reżyserowi dźwięku Radia Via w Rzeszowie; Andrzejowi Selwa; Jackowi Bardan, dyrektorowi MKL w Kolbuszowej; Stanisławowi Wilk; Walentynie Dworak, przewodnik po Krakowie; Zarządowi Pracowniczych Ogrodów Działkowych w Kolbuszowej; a także tym wszystkim, którzy pomogli nam w organizacji i przyjęciu Delegacji i Chóru z Romanowa - DZIĘKUJEMY!