Dziś jest: Środa, 15.1.2025 09:57

Kolbuszowa

 

Aktualności

„Dobre prognozy w infrastrukturze teleinformatycznej”

24-06-2008
Radny Powiatu...

                         

                               Opinie i spostrzeżenia Radnego Powiatu w Kolbuszowej – Jana Wiącka.

 

                                         „Dobre prognozy w infrastrukturze teleinformatycznej”

 

Czy mógłby Pan bliżej przedstawić i przybliżyć swoją osobę czytelnikom Przeglądu Kolbuszowskiego?

 

- Z wykształcenia jestem mgr inż. elektryk o specjalności elektroenergetyka, studia kończyłem na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Mieszkam w Przedborzu, jestem żonaty, mam troje dzieci (dwie córki i jednego syna). W samorządzie jestem nieprzerwanie od początku jego reaktywacji, czyli od 1990 r. W pierwszej kadencji byłem przewodniczącym Komisji Mandatowo-Regulaminowo-Samorządowej, w drugiej przewodniczącym Komisji Finansowej, w trzeciej i czwartej Przewodniczącym Rady Miejskiej w Kolbuszowej, a w obecnej, piątej kadencji, jestem przewodniczącym Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu w Kolbuszowej. Jeżeli chodzi o zainteresowania, to cały czas interesowała mnie elektronika, (pracowałem cztery lata jako elektronik w Hucie „Łabędy” w Gliwicach), następnie czynnie uczestniczyłem we wszystkich działaniach idących w kierunku poprawy infrastruktury teletechnicznej na naszym terenie. Cały czas interesowały mnie również sprawy związane z oświatą.

 

 Jest Pan Przewodniczącym stałej Komisji Rewizyjnej Powiatu, co należy do zadań komisji?

 

                - Komisja Rewizyjna jest stałą komisją powoływaną w celu kontrolowania działalności Zarządu oraz powiatowych jednostek organizacyjnych. Zakres działań komisji obejmuje: opiniowanie wykonania budżetu powiatu i występowanie z wnioskiem do Rady Powiatu w sprawie udzielenia absolutorium Zarządowi Powiatu, opiniowanie wniosków w sprawie odwołania Zarządu lub poszczególnych jego członków z innych przyczyn niż nieudzielanie absolutorium, sprawowanie kontroli nad wykonaniem uchwał Rady Powiatu w zakresie zleconym przez Radę Powiatu, a także wykonywanie innych czynności kontrolnych zleconych przez Radę Powiatu.

 

Wiemy że została stworzona strategia informatyzacji Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013, która przewiduje cywilizacyjny skok Podkarpacia w kierunku rozwoju społeczeństwa. Proszę o odniesienie się w kilku słowach do tej strategii mając na uwadze Powiat Kolbuszowski (co nasz powiat może zyskać).

 

                - Zostało opracowane „Studium Rozwoju Sieci Szerokopasmowej dla Województwa Podkarpackiego na lata 2007 – 20013”, które jest koncepcją techniczno-finansową sieci szerokopasmowej pokrywającej obszar całego województwa podkarpackiego. Przewiduje ono dostęp do nowobudowanej sieci światłowodowej od poziomu gminy, natomiast pozostałe jednostki samorządu terytorialnego (poza siedzibami gmin i powiatów) oraz jednostki im podległe, jak również jednostki administracji państwowej, podmioty gospodarcze, lokalni operatorzy, będą korzystać z dostępu do tej sieci łączami radiowymi.

Powiaty jak i gminy włączone do wspólnie wybudowanej sieci światłowodowej, będą mogły korzystać z wielu usług bezpłatnie wewnątrz tej sieci. Do najbardziej aktualnie kosztowych usług należą rozmowy telefoniczne, przesyłanie różnych wiadomości, wszelkie powiadomienia, korzystanie z różnych opracowań naukowych, itp. Wewnątrz tej sieci usługi te będą bezpłatne. Będzie możliwość pełnego monitoringu dowolnie wybranych obiektów w zasięgu tej sieci. System zapewni (bezpłatnie) jednolity sposób korzystania z teoretycznie nieograniczonej liczby usług tak dla instytucji jak i dla każdego mieszkańca tego terenu. Już działa bezpłatna platforma cyfrowa BIP, przygotowywany jest „Cyfrowy Urząd”, gdzie każdy obywatel po cyfrowej identyfikacji, będzie mógł załatwić większość swoich spraw, nie wychodząc z domu.

 

Głośno mówi się o łączach szerokopasmowych, technologii WiMax czy mógłby Pan przybliżyć bliżej mieszkańcom powiatu powyższą terminologię i co mogą zyskać jeżeli faktycznie tego typu rozwiązania (technologie) zostaną wdrożone na terenie powiatu.

 

                - Sieci szerokopasmowe oparte na technologii WiMax są sieciami bezprzewodowymi, działającymi w paśmie licencjonowanym 3,4 – 3,8 GHz. Zapewniają one szerokopasmowy dostęp do Internetu oraz transmisję głosu. W sieciach tych nie występują zakłócenia sygnału użytkowego, posiadają stosunkowo duży zasięg bez konieczności bezpośredniego „widzenia się” stacji nadawczej i odbiorczej. Zakłada się, że sieci te będą w pierwszym etapie (przy braku sieci światłowodowej) stanowiły podstawową sieć telekomunikacyjną obejmującą jednostki samorządowe, instytucje, jak również mieszkańców. Po wybudowaniu sieci światłowodowej, przejmą one rolę sieci dostępowych głównie dla mieszkańców i mniejszych instytucji. Obecnie samorządy pozyskały od UKE te częstotliwości i będą musiały rozpocząć ich użytkowanie w ograniczonym zasięgu już w 2010 r.

 

Przede wszystkim większość mieszkańców powiatu kolbuszowskiego nurtuje jedno pytanie Kiedy mogą liczyć na darmowy dostęp do Internetu i czy każdy mieszkaniec powiatu może liczyć na bezpłatny dostęp do sieci Internet.

 

                - Wiem, że każdy mieszkaniec chciałby mieć bezpłatny dostęp do Internetu. Jednak z punktu widzenia konkurencyjności firm działających na rynku, jest to niemożliwe. Jest pewna możliwość darmowego dostępu w ograniczonym zakresie, np. do komunikacji pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego, do przeglądania stron www, czy odbierania i wysyłania poczty elektronicznej. Mieszkaniec naszego terenu, po opłaceniu stosunkowo niższej opłaty niż obecnie, będzie miał praktycznie nieograniczony dostęp do wszelkich usług wdrażanych systematycznie przez różne jednostki, bez ponoszenia dodatkowych kosztów, w tym również telefonii wewnątrz sieci. Wdrożenie tej sieci spowoduje niewyobrażalny skok w rozwój społeczeństwa we wszystkich dziedzinach życia. Przynajmniej w tej dziedzinie jest możliwość szybkiego dogonienia Europy.


Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej

  ul. 11-go Listopada 10
       36-100 Kolbuszowa
           
        NIP: 814-15-73-682
 REGON: 690581382

Informacja:

tel:  17 744 57 71,
      17 227 58 80
fax: 17 227 15 23

Godziny otwarcia urzędu:

             poniedziałki - 8:00 - 16:00

 od wtorku do piątku - 7:30 - 15:30


© 2015 - Powiat Kolbuszowski
Realizacja: Ideo