Dziś jest: , 1.9.2024 11:17

I Rocznica Działalności Warsztatów Terapii Zajęciowej w Kolbuszowej Caritas Diecezji Rzeszowskiej

07-02-2006

W dniu 2 lutego 2006 roku miejscowe Warsztaty Terapii Zajęciowej, mieszczące się przy ulicy Tyszkiewiczów 3 obchodziły I - rocznicę swojej działalności. Obchody rozpoczęto uroczystą Mszą św. w tutejszym kościele parafialnym p.w. Wszystkich Świętych, po której podopieczni WTZ wykonali przygotowane przez siebie jasełka.

Świętowanie rozpoczął Daniel Jakubowski, kierownik WTZ, który przywitał wszystkich przybyłych gości, a następnie podsumował roczną działalność swojej placówki.

Następnie głos zabrali: Zbigniew Chmielowiec, poseł RP; Bogdan Romaniuk, starosta kolbuszowski; Jan Zuba, burmistrz Miasta Kolbuszowa; Marian Zieliński, radny powiatu kolbuszowskiego oraz Marek Chmielowiec, kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Kolbuszowej.

Ten 2005 rok pokazał, jak wiele można zrobić dla osób niepełnosprawnych w tak krótkim czasie. Warsztaty obejmują różnymi formami rehabilitacji społeczno-zawodowej 30 osób niepełnosprawnych z terenu całego Powiatu Kolbuszowskiego. Są placówką pobytu dziennego dla osób o umiarkowanym bądź znacznym stopniu niepełnosprawności. Zajęcia na warsztatach odbywają się przez siedem godzin dziennie pięć razy w tygodniu. Uczestnicy warsztatów mają zapewniony dowóz i odwóz samochodem przystosowanym do przewozu osób na wózkach. Każdy z uczestników jest objęty indywidualnym Programem Rehabilitacji opracowanym przez pięcioosobową Radę Programową warsztatów, której zadaniem jest ocena predyspozycji społeczno-zawodowych osoby i nakreślenie najlepszej drogi rozwoju. Uczestnicy otrzymują miesięcznie środki finansowe w ramach tzw. treningu ekonomicznego, ich wysokość jest zależna od systematyczności uczęszczania na zajęcia oraz zaangażowania w pracę. Zajęcia prowadzone są w sześciu pracowniach terapii zajęciowej: artystyczno-malarskiej, komputerowo-poligraficznej, gospodarstwa domowego, prac ręcznych-stolarska, gobelinu i haftu, wikliniarsko-ogrodnicza oraz na sali rehabilitacji. Prace wykonane na warsztatach są wystawiane i sprzedawane na różnych imprezach kulturalnych, kiermaszach, wystawach na terenie całego kraju.

Działalność warsztatów finansowana jest ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Starostwa Powiatowego w Kolbuszowej oraz prywatnych sponsorów. Wyposażenie sali rehabilitacji udostępnił Urząd Miejski w Kolbuszowej.

Przez te 12 miesięcy uczestnicy miejscowych WTZ wzajemnie się poznali, nauczyli się wzajemnej współpracy, nabyli wiele umiejętności społecznych i zawodowych, rozwinęli zdolności artystyczne,  a także uczestniczyli w wielu imprezach kulturalnych i wycieczkach.