Aktualności
„Jestem optymistycznie nastawiona i pozytywnie myślę o przyszłości”
„Jestem optymistycznie nastawiona
i pozytywnie myślę o przyszłości”
Rozmowa z Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Kolbuszowej – mgr Krystyną Zembrowską.
Czy mogłaby Pani bliżej przedstawić i przybliżyć swoją osobę ?
- Wychowałam się w Kolbuszowej Górnej. Szkołę Podstawową skończyłam w Kolbuszowej Górnej, Liceum Ogólnokształcące w Kolbuszowej. Mogłabym powiedzieć, że kolbuszowskie liceum jest moim drugim domem do chwili obecnej z 5-letnią przerwą na studia. Ukończyłam studia w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Rzeszowie na wydziale Mat – Fiz – Wt - kierunek: fizyka, a także studia podyplomowe z fizyki i astronomii z elementami informatyki. Po ukończeniu studiów do chwili obecnej przez 34 lata pracowałam w kolbuszowskim liceum jako nauczyciel fizyki i astronomii. Przez kilka lat aktywnie uczestniczyłam w pracach Polskiego Towarzystwa Fizycznego, a ostatnio od czterech lat pełnię funkcję weryfikatora w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej.
W roku 2000 uzyskałam trzeci-najwyższy stopień specjalizacji zawodowej w zakresie nauczania fizyki, a następnie stopień nauczyciela dyplomowanego. Za osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej byłam wielokrotnie nagradzana. Otrzymałam dwukrotnie nagrodę Ministra Oświaty, czterokrotnie nagrodę Kuratora, wielokrotnie nagrodę Dyrektora szkoły, oraz wyróżnienie Polskiego Towarzystwa Fizycznego. Najbardziej jednak cenną dla mnie nagrodą jest życzliwość moich uczniów, ich zaradność życiowa, oraz wdzięczność i pamięć o mnie do chwili obecnej.
We wrześniu 2007 roku przeszłam na zasłużoną emeryturę i wyjechałam na pół roku do Francji.
Jak w świetle minionych lat ocenia Pani swoją młodzież?
- Cieszy mnie to, że moi uczniowie dostawali się na studia na renomowane uczelnie, dobrze zdawali egzaminy maturalne, uzyskiwali wysokie lokaty w turniejach i konkursach przedmiotowych, byli finalistami olimpiady fizycznej Ogólnopolskiego Konkursu Uczniowskich Prac z fizyki. Z powodzeniem prezentowali swoje prace w wojewódzkim Konkursie Wiedzy Astronomiczno-Austronautycznej i na seminariach naukowych. Jestem z nich dumna. W niczym nie ustępowali uczniom z wychwalonych prześwietnych liceów.
Proszę powiedzieć, jakie odczucia towarzyszyły Pani w chwili wręczenia przez Starostę Kolbuszowskiego Józefa Kardysia 1 września br. aktu powołania na stanowisko dyrektora kolbuszowskiego liceum?
- W lipcu br. Pan Starosta Józef Kardyś zaproponował mi objęcie stanowisko dyrektora mojego ukochanego liceum. Po wielu wahaniach i wątpliwościach zgodziłam się. Poczułam się tą propozycją wyróżniona i zaszczycona. Uzyskałam poparcie Zarządu Powiatu Kolbuszowskiego, Rady Pedagogicznej LO oraz zgodę Podkarpackiego Kuratora Oświaty. Z rąk Pana Starosty uzyskałam nominację na to stanowisko 1 września 2008 roku, za co jestem bardzo wdzięczna. Zostałam bardzo sympatycznie przyjęta przez społeczność uczniowską.
Jakie ma Pani plany na przyszłość w związku ze swoją aktywnością, działalnością na rzecz kolbuszowskiego liceum?
- Moja nominacja jest ważna tylko do końca sierpnia 2009 roku. Planowanie działań mających na celu rozwój szkoły nie może być oderwane od tego co udało się osiągnąć moim poprzednikom, musi także współgrać z wymaganiami odgórnymi nałożonymi przez Ministerstwo Oświaty, oraz Podkarpackiego Kuratora Oświaty, oraz uwzględniać potrzeby środowiska w którym żyjemy. Uczeń przychodzi do szkoły, aby zdobywać wiedzę na dobrym poziomie, rozwijać swoje zainteresowania, kształtować umiejętności, które pozwolą mu dobrze przygotować się do egzaminu maturalnego. Oczywiście, w tym powinien pomóc mu nauczyciel w myśl przysłowia „Szkoła stoi nauczycielem i uczniem”. Uczniów należy traktować życzliwie, rozmawiać z nimi o nurtujących ich problemach i w miarę możliwości dążyć do ich rozwiązania. Chciałabym, aby uczniowie w naszej szkole czuli się bezpiecznie, aby szkoła była przyjaźnie wymagająca ale nie pobłażliwa. W tym celu poza lekcjami prowadzonymi przez nauczycieli na dobrym poziomie, planujemy kontynuację indywidualnego toku i programu nauczania dla wyróżniających się uczniów, prowadzenie kół przedmiotowych, oraz w miarę potrzeb zorganizowanie kursów przygotowujących do matury na poziomie rozszerzonym, dla tych uczniów którzy nie realizują materiału z danego przedmiotu na takim poziomie. Zadaniem priorytetowym jest podwyższenie jakości i efektywności nauczania matematyki i przygotowanie uczniów do powszechnego egzaminu maturalnego z tego przedmiotu. Dobrze by było , aby zwiększyła się liczba maturzystów wybierających kierunki ścisłe- techniczne. Dlatego chciała bym aby do naszej szkoły wróciły klasy matematyczno- fizyczno- informatyczne, klasy które przez wiele lat były chlubą tej szkoły. Kolejnym ważnym zadaniem jest kontynuowanie nauczania języków obcych na wysokim poziomie, aby uczeń po skończeniu szkoły średniej władał jednym językiem obcym na poziomie zaawansowanym. Będziemy także dążyć do wszechstronnego rozwoju sprawności fizycznej uczniów i stwarzania im możliwości poznawania kraju i świata. Mam tu na myśli m.in. wspieranie organizacji wyjazdów szkolnych do placówek kultury, cennych przyrodniczo obszarów chronionych. Uczestnictwa uczniów w różnych zawodach sortowych. Marzeniem moim jest, aby po zakończeniu prac modernizacyjnych w szkole podjąć działania zmierzające do poprawienia estetyki otoczenia . Ważnym zadaniem jest zachęcenie rodziców do aktywnego włączenia się w życie szkoły oraz promocja naszej szkoły w środowisku. Wielu rodziców ma duże możliwości w różnych obszarach. Myślę, że wzajemnie porozumienie i zrozumienie pozwoliłoby na rozwój naszej szkoły i pomoc w wielu dziedzinach. Chciałabym w osobach rodziców znaleźć sprzymierzeńców w realizacji naszych wspólnych zadań poprzez wzajemne wspieranie, poszanowanie i dążenie do wszechstronnego rozwoju młodzieży na różnych płaszczyznach.