Dziś jest: , 1.9.2024 11:18

03-02-2006

Dnia 18 stycznia 2006 roku w auli "220" Starostwa Powiatowego w Kolbuszowej odbyła się w wymiarze 5 godzin zajęć Konferencja nt. "Polityka Oświatowa, Promocja i Kultura Powiatu Kolbuszowskiego". Została ona zorganizowana przy współpracy Starostwa Powiatowego w Kolbuszowej z Podkarpackim Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie - Oddział w Tarnobrzegu.

Uroczystego rozpoczęcia konferencji dokonał Bogdan Romaniuk, starosta kolbuszowski, który oficjalnie przywitał wszystkich przybyłych gości. Założenia i główne cele konferencji, a więc prezentację multimedialną PCEN w Rzeszowie, Odział w Tarnobrzegu na temat ofert szkoleniowych dla pracowników struktur samorządowych oraz diagnozę potrzeb-ankietowanie w zakresie szkoleń, turystyki i promocji przedstawiła dr Barbara Wolny, nauczyciel konsultant Oddziału PCEN w Tarnobrzegu.

Następnym punktem konferencji było obejrzenie zaprezentowanego 15 - to minutowego filmu ukazującego piękno Ziemi Kolbuszowskiej "Na skraju puszczy - Powiat Kolbuszowski zaprasza", nagrany przez TYP 3 Rzeszów w 2005 r. przy współpracy Starostwa Powiatowego w Kolbuszowej.

Kolejny punkt konferencji to wystąpienia zaproszonych gości. Jako pierwszy głos zabrał senator RP Mieczysław Maziarz. Prezentację nt. "Podnoszenie jakości kształcenia zawodowego" przedstawiła Jolanta Tudrój - Darska, wicekurator Oświaty w Rzeszowie. Anette Dopciuch, kierownik Oddziału Promocji przy Departamencie ds. Promocji, Turystyki i Sportu w Urzędzie Marszałkowskim przedstawiła referat nt. "Promocja w Urzędzie Marszałkowskim - sposób komunikowania się z rynkiem". Agata Sowa, kierownik Oddziału Turystyki przy Departamencie ds. Promocji, Turystyki i Sportu w Urzędzie Marszałkowskim zaprezentowała referat nt. "Zarządzanie turystyką w Polsce - promocja".

Podczas przerwy uczestnicy debaty wypełnili ankietę przygotowaną przez PCEN, której celem jest pozyskanie informacji w aktualnym zaangażowaniu się lokalnego samorządu terytorialnego w rozwój turystyki ze szczególnym uwzględnieniem promocji turystycznej i jej promocji w gminie oraz powiecie.

Kolejnym punktem konferencji była prezentacja dotychczasowych działań z zakresu realizacji Polityki Oświatowej, Kultury i Promocji w Powiecie Kolbuszowskim z uwzględnieniem poszczególnych gmin w powiecie. W tej sprawie głos  zabrali następujący uczestnicy konferencji: Elżbieta Wróbel, sekretarz powiatu; Stanisława Stec, przewodnicząca Komisji ds. Promocji, Rozwoju Gospodarczego, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Powiatu Kolbuszowskiego; Bogusława Bryk, kierownik Biura Obsługi Jednostek Samorządu Powiatowego w Kolbuszowej oraz Katarzyna Cesarz, inspektor ds. Promocji i Kultury w Powiecie Kolbuszowskim.

Następnie referaty na temat prowadzonych działań z zakresu realizacji Polityki Oświatowej, Kultury i Promocji przedstawili: Ireneusz Kogut, inspektor Oświaty przy Urzędzie Miasta Kolbuszowa; Katarzyna Olesiak, dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury w Cmolasie; Janina Wójtowicz, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Majdanie Królewskim; Krzysztof Kutrybała, inspektor ds. informatyki i promocji Gminy Niwiska; Stanisław Samojedny, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Raniżowie. Na zakończenie konferencji swoje wystąpienie wygłosiła dyrektor Anna Szylar, kierownik PCEN Oddział w Tarnobrzegu. Podsumowaniem konferencji i opracowaniem wniosków była wspólna debata wszystkich uczestników konferencji.

W konferencji uczestniczyli również: Jan Zuba, burmistrz Miasta Kolbuszowa; Małgorzata Mokrzycka-Kwaśnik, skarbnik powiatu; Grzegorz Romaniuk, radny powiatu; Elżbieta Mikołajczyk, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Kolbuszowej; Jacek Bardan, dyrektor MKL w Kolbuszowej; Andrzej Jagodziński, dyrektor MiPBP w Kolbuszowej; Małgorzata Tetlak, dyrektor GOKiB w Niwiskach; Edward Mazur, dyrektor ZST w Kolbuszowej; Stanisław Olszówka, dyrektor ZSA-E w Weryni, a także przedstawiciele mediów lokalnych.