Dziś jest: Sobota, 26.10.2024 01:54

Licealiści wrócili już z Londynu

22-10-2024

„Podróże kształcą” – wiedzą o tym doskonale uczniowie kolbuszowskiego Liceum Ogólnokształcącego, którzy całkiem niedawno wrócili z wycieczki do Londynu. Przywieźli ze sobą wiele ciekawych wspomnień, niesamowitych wrażeń i mnóstwo fotografii, dokumentujących miejsca i zabytki, które odwiedzili.

Młodzież w stolicy Wielkiej Brytanii przebywała w sumie pięć dni. Celem tego wyjazdu było poznanie walorów turystycznych i zabytków Londynu oraz poszerzanie wiedzy na temat kultury tego miasta. - Istotne było dla nas także kształcenie umiejętności porozumiewania się w języku angielskim i orientacji w terenie – podkreślają organizatorki wycieczki - panie: Małgorzata Celek i Jadwiga Kasak.

Niesamowity rejs
Uczniowie wraz z opiekunami swoją londyńską podróż rozpoczęli od rejsu po Tamizie, podczas którego przewodnik opowiadał o najważniejszych zabytkach i instytucjach w mieście. Wśród nich znajdował Pałac Westminster czy wieża Elizabeth Tower znana jako Big Ben. - Po drodze mijaliśmy London Eye – koło obserwacyjne, które jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych punktów orientacyjnych w Anglii. Płynęliśmy pod znanymi londyńskimi mostami, tj. Waterloo Bridge, Millennium Bridge, London Bridge oraz Tower Bridge. Mogliśmy zobaczyć the Globe Theatre – teatr, który ściśle związany jest z  Williamem Szekspirem, a także the Shard – najwyższy wieżowiec w Wielkiej Brytanii – wspominają uczniowie. - W tle można było dostrzec zjawiskową Katedrę św. Pawła, a także Tower of London, wieżę, która pełniła różnorodne funkcje w historii Wielkiej Brytanii dodają. Jak się okazuje obiekt ten był m.in. więzieniem oraz miejscem przechowywania klejnotów koronnych. Rejs zakończył się w Parku Greenwich, gdzie znajduje się Królewskie Obserwatorium Astronomiczne oraz południk zerowy.

Wielokulturowość w Londynie
Jednak to nie wszystko. Młodzież odwiedziła także najpopularniejsze dzielnice miasta, takie jak: Chinatown, Soho, Camden Town czy Covent Garden.
- Mogliśmy zobaczyć wielokulturowość Londynu, niesamowite rękodzieło, subkultury, a także artystyczną część West Endu. Spacerowaliśmy również jedną z najliczniej uczęszczanych ulic handlowych Oxford Street, a następnie udaliśmy się na plac Piccadilly Circus – wymieniają uczestnicy wyjazdu.

Znane postaci
Obowiązkowym punktem była wizyta pod murami Pałacu Buckingham, który jest oficjalną rezydencją brytyjskiej rodziny królewskiej. Tam obejrzeli zmianę warty (Changing the Guard). - Podczas tej uroczystej ceremonii obserwowaliśmy królewskich strażników oraz słuchaliśmy orkiestry. Następnie skierowaliśmy się do Muzeum Figur Woskowych Madame Tussauds. Niesamowite, z iloma woskowymi celebrytami, piosenkarzami, gwiazdami filmowymi oraz członkami rodziny królewskiej udało nam się zrobić zdjęcia – mówią z uśmiechem. Uczniowie odwiedzili także Muzeum Brytyjskie, w którym znajdują się eksponaty z całego świata, a na koniec podziwiali kościół na terenie Opactwa Westminsterskiego.

Doskonała organizacja
Aby jeszcze bardziej pogłębić wiedzę na temat ważnych obiektów w stolicy Wielkiej Brytanii, przed wyjazdem licealiści zostali poproszeni o przygotowanie krótkich prezentacji na temat poszczególnych miejsc i zabytków, które planowali zobaczyć. - Z pewnością wycieczka do Londynu była niesamowitą przygodą, którą z pewnością będziemy mile i długo wspominać – mówią uczniowie. Nad organizacją wyjazdu czuwały nauczycielki: pani Małgorzata Celek oraz pani Jadwiga Kasak, które zadbały, aby wszystko zostało dopięte na „ostatni guzik” i  oczywiście z tego zadania wywiązały się wzorowo.

Wiele zalet
- Cieszę się, że młodzież uczęszczająca do naszych szkół ponadpodstawowych korzysta z wyjazdów zagranicznych – mówi Starosta Kolbuszowski Józef Kardyś. – Przynoszą one wiele zalet, jak chociażby doskonalenie umiejętności językowych, poznawanie kultury, ciekawych miejsc i zabytków oraz rozbudzanie ciekawości świata wśród młodzieży – dodaje. Tego typu wyjazdy to również dla wielu młodych ludzi prawdziwa lekcja życia. Dla niektórych z nich to pierwsze, samodzielne zagraniczne wyjazdy bez rodziców i nauka samodzielności i  dostosowania do różnych okoliczności, a tym samym doskonały trening radzenia sobie w sytuacjach trudnych czy nieznanych.

B. Żarkowska