Aktualności
Najlepszy w województwie
Mateusz Twardowski uczeń Zespołu Szkół Agrotechniczno – Ekonomicznych w Weryni zwyciężył w wojewódzkim finale olimpiady o bezpieczeństwie i higienie pracy.
W dniu 12 listopada 2008 roku w siedzibie Okręgowego Inspektoratu Państwowej Inspekcji Pracy w Rzeszowie odbył się wojewódzki finał olimpiady wiedzy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy dla uczniów szkół średnich z województwa podkarpackiego. Wielki sukces w konkursie odniosła szkoła z Weryni zajmując pierwsze miejsce. Uczeń klasy drugiej Technikum Agrobiznesu Mateusz Twardowski pokonał wszystkich konkurentów z 19 powiatów województwa podkarpackiego. Równocześnie jako zwycięzca, otrzymał wyróżnienie od Marka Ordyczyńskiego, Dyrektora Podkarpackiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Rzeszowie.
Za swoją wiedzę i wspaniały wynik Mateusz otrzymał puchar oraz wspaniałe i bardzo cenne nagrody m.in.: rower górski, aparat cyfrowy, programy komputerowe i książki. Jak sam mówi , „wielka radość ze zwycięstwa przeplata się ze smutkiem, że laureat I miejsca nie może startować w olimpiadzie za rok”. Tak cenne nagrody staną się łakomym kąskiem dla innych uczniów. A już w tym roku w eliminacjach szkolnych uczestniczyło kilkanaście osób.
Do konkursu ucznia przygotowywał nauczyciel ZSA-E w Weryni Bolesław Krzysztofiński pełniący w szkole funkcję inspektora do spraw. bhp. Jak stwierdza „wiele pytań dotyczyło zagadnień bhp w rolnictwie i choć ZSA-E w Weryni nie jest już szkołą rolniczą, bo kształci w technikum w kierunkach: ekonomicznym, handlowym,, żywienia i gospodarstwa domowego oraz technologii żywności. Jednak mamy również jeden kierunek – technik agrobiznesu, w którym uczy się młodzież prowadzenia działalności gospodarczej w tym również tej związanej z rolnictwem. Jak widać także w tej dziedzinie nasi uczniowie odnoszą duże sukcesy. ”
Zakres tematyczny wiedzy jaką wykazywali się finaliści wojewódzkiej olimpiady obejmował zagadnienia i obowiązujące przepisy prawne z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Finaliści musieli się wykazać wiadomościami z zakresu głównych zagrożeń występujących w gospodarstwach rolnych oraz znać zakres działań Państwowej Inspekcji Pracy i Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Można mieć pewność, że obecni uczniowie a przyszli absolwenci szkoły w Weryni nie będą mieli problemu z poruszaniem się w przepisach prawa pracy. Z łatwością wejdą na rynek pracy poprzez rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej, w której kierować się będą troską o swoje i innych bezpieczeństwo.