Dziś jest: , 1.9.2024 10:18

10-02-2006

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Kolbuszowej wzbogaciła się o sprzęt komputerowy wraz z oprogramowaniem o wartości ponad 36 tys.zł.

W ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską pozyskano 6 komputerów stacjonarnych z monitorami LCD oraz komputer przenośny. Placówka otrzymała również drukarkę laserową i skaner.

Zarówno poradnia jak i organ prowadzący, którym jest Rada Powiatu Kolbuszowskiego nie poniosły żadnych kosztów. Projekt był współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki. Udział Starosty Kolbuszowskiego pana Bogdana Romaniuka i dyrektora poradni polegał na prawidłowo przygotowanym wniosku.

Oceniając projekt w aspekcie świadczonej przez poradnię pomocy psychologiczno-pedagogicznej należy szczególnie podkreślić znaczenie  otrzymanego specjalistycznego oprogramowania do diagnozy psychologicznej, terapii pedagogicznej oraz diagnozy i terapii logopedycznej.

Zestaw testów psychologicznych jest wykorzystywany do diagnozy osobowości młodzieży oraz badania ich możliwości intelektualnych.

Programy pedagogiczne są adresowane do dzieci w wieku wczesnoszkolnym:

·Trening umiejętności czytania i pisania mieści się w ramach realizowanej w klasach młodszych szeroko rozumianej koncepcji edukacji lingwistycznej.

·Trening   umiejętności matematycznych bazuje na uniwersalnym wzorcu, widocznym w zatwierdzanych przez ministerstwo propozycjach programowych.

Atrakcyjna dla dzieci forma programów powodują, że bardzo chętnie uczestniczą w terapii.

Seria multimedialnych programów do diagnozy i terapii logopedycznej zawiera :

·programy służące do terapii mowy osób niedosłyszących, z opóźnionym rozwojem mowy, autyzmem, niepełnosprawnością intelektualną, a także do terapii ogólnej mowy,

·programy do badania i terapii słuchu fonemowego,

·programy do terapii jąkania,

·aplikację logopedy , co pozwala na rejestrację pacjentów, zapisywanie wyniku diagnozy logopedycznej oraz śledzenie postępów w terapii.

Zabawowa forma programów przynosi ogromną satysfakcję dzieciom i młodzieży, a także w bardzo dużym zakresie zwiększa koncentrację uwagi, co podnosi efektywność terapii.

Wcześniejsze żmudne ćwiczenia logopedyczne stały się obecnie dla dzieci świetną zabawą.

System reakcji programów na poprawne odpowiedzi mobilizuje i zachęca dziecko do wysiłku.

Psycholog pani Jolanta Bystrek twierdzi, że otrzymane programy psychologiczne ułatwią i przyspieszą w znacznym stopniu przeprowadzenie  badań w zakresie poradnictwa zawodowego zarówno indywidualnego jak i grupowego.

Pedagog pani Genowefa Mendoń bardzo chętnie pracuje z dyslektykami wykorzystując programy "Dysleksji - stop" "Ortograficzne Graffiti" itp. ...

Pedagog specjalny pani Marta Zawadzka uważa, iż programy komputerowe są atrakcyjną formą terapii dla dzieci – przyciągają uwagę, bawiąc uczą przyswajać nowe umiejętności, pomagają pokonywać trudności, wyrównywać deficyty rozwojowe. Różnorodność zadań, oryginalność interaktywnych ćwiczeń pozwala rozwijać spostrzegawczość, koncentrację uwagi , uczy kreatywności. Zaletą jest również możliwość dostosowania materiału do umiejętności dziecka oraz śledzenie wyników osiągniętych indywidualnie przez każde dziecko.

Obecnie placówka  posiada 2 laptopy, z czego bardzo zadowolona jest dziesięcioosobowa kadra specjalistów, gdyż jednocześnie można np. przeprowadzać przesiewowe badania wzroku i słuchu wśród dzieci i młodzieży na terenie szkół powiatu kolbuszowskiego wg programów "Widzę" i "Słyszę".