Dziś jest: Sobota, 26.4.2025 00:31

Kolbuszowa

 

Aktualności

Poznaj ofertę edukacyjną szkół ponadgimnazjalnych!

05-03-2018


Na terenie powiatu kolbuszowskiego funkcjonują trzy szkoły ponadgimnazjalne: Liceum Ogólnokształcące w Kolbuszowej, Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni oraz Zespół Szkół Technicznych w Kolbuszowej. Każda z nich oferuje atrakcyjne kierunki kształcenia, odpowiadające aktualnym zapotrzebowaniom rynku pracy. Placówki te stwarzają szansę zdobycia wiedzy w przyjaznej atmosferze oraz pracy na nowoczesnych urządzeniach znajdujących się w Centrum Kształcenia Praktycznego w Kolbuszowej.
 
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą edukacyjną szkół ponadgimnazjalnych, prowadzonych przez Powiat Kolbuszowski
 
LO im. Janka Bytnara w Kolbuszowej zaprasza!
 
Kolbuszowskie liceum to szkoła ponadgimnazjalna o 106-letniej tradycji. Uczniowie każdego roku osiągają znaczące sukcesy, zarówno w zakresie egzaminu maturalnego (przystępują wszyscy absolwenci; zdawalność – powyżej 98%), jak też olimpiad i konkursów przedmiotowych oraz zawodów sportowych.
 
Szkoła zapewnia uczniom zróżnicowaną ofertę edukacyjną, która na bieżąco jest aktualizowana. Wprowadzenie innowacji pedagogicznych, projektów edukacyjnych oraz współpraca z uczelniami wyższymi sprawiają, że uczniowie nie tylko mają dostęp do wiedzy wykraczającej poza obowiązujące standardy, ale także na co dzień obcują z nauczycielami-pasjonatami.
Szczególnie dużą wagę LO przywiązuje do indywidualnego traktowania podopiecznych. Szkoła oferuje merytoryczną pomoc w uzyskiwaniu przez uczniów m. in. stypendiów naukowych (tzw. Stypendium Marszałkowskie, Stypendium Powiatu Kolbuszowskiego, Stypendium Dyrektora Szkoły).
 
Prezentacja klas proponowanych w roku szkolnym 2018/2019
 
1. Klasa politechniczna jest organizowana dla uczniów zainteresowanych rozwijaniem uzdolnień i pasji w dziedzinach matematyki i fizyki oraz – do wyboru – j. angielskiego lub informatyki.Nauczyciele uczący w tej klasie proponują:
  • wykłady, projekty, prace badawcze, warsztaty i wyjazdy naukowe, m.in. realizowane we współpracy z RFR „Serce” w Kolbuszowej (np. do Instytutu Matematyki UJ w ramach „Matematycznych czwartków”),
  • dla zainteresowanych uczniów – koło olimpijskie, m. in. z matematyki, pogłębiające wiedzę z przedmiotów i przygotowujące do udziału np. w Olimpiadzie Matematycznej,
  • skuteczne przygotowanie do matury i studiowania na kierunkach m.in.: politechnicznych, budownictwa, architektury, bankowości, ekonomicznych, informatycznych, robotyki, elektroniki, elektrotechniki, logistyki, telekomunikacji, mechatroniki, wojskowości, fizycznych, matematycznych.
2. Klasa medyczna dla uczniów zainteresowanych naukami przyrodniczymi, szczególnie biologią i chemią oraz do wyboru: matematyką lub j. angielskim, a także m.in.: realizacją badań i projektów naukowych z zakresu przedmiotów kierunkowych, przygotowaniem do matury i studiowaniem w kraju i poza jego granicami (innowacja: J. angielski w medycynie), m.in.: medycyny, weterynarii, biotechnologii, biologii, ekologii, psychologii, organizacji i zarządzania placówkami służby zdrowia itp.
Przedmioty kierunkowe (szczególnie biologia) realizowane są w zakresie rozszerzonym z rozbudowaną częścią laboratoryjną i nauczane we współpracy z Uniwersytetem Rzeszowskim, dzięki czemu uczniowie samodzielnie wykonują doświadczenia i obserwacje mikroskopowe (innowacja z biologii: Licealno-akademicka chmura edukacyjna). Mogą też korzystać z dodatkowych  projektów edukacyjnych finansowanych przez RFR „Serce” w Kolbuszowej.
 Nauczyciele uczący w tej klasie proponują: uczestnictwo w konferencjach naukowych, lekcje i spotkania ze specjalistami w dziedzinie biotechnologii, udział w warsztatach, projektach i pracach badawczych, opiekę i wsparcie merytoryczne podczas przygotowywania się do olimpiad (w tym Olimpiady Biologicznej) lub w pracy nad indywidualnymi badaniami.

3. Klasa przyrodniczo-turystyczna jest organizowana dla uczniów zainteresowanych rozwijaniem uzdolnień i pasji w dziedzinach takich jak: matematyka, geografia, ekonomia lub języki obce.
Nauczyciele uczący w tej klasie proponują:
  • bardzo dobre przygotowanie do egzaminów maturalnych z matematyki (innowacja: Matematyka z GeoGebrą), geografii, j. obcych,
  • realizację projektów opracowanych przez zespół przedmiotowy, a także we współpracy z pracownikami UMCS w Lublinie (wycieczki tematyczne, zajęcia terenowe),
  • koło olimpijskie m. in. z geografii pogłębiające wiedzę z przedmiotów i przygotowujące do udziału np. w Olimpiadzie Geograficznej,
  • skuteczne przygotowanie do studiowania, m.in.: ekonomii, zarządzania, prawa, marketingu, planowania przestrzennego, rozwoju regionalnego, geografii, geologii, geodezji, europeistyki, stosunków międzynarodowych, rachunkowości, bankowości, dziennikarstwa.
4. Klasa humanistyczno-lingwistyczna jest organizowana dla uczniów zainteresowanych rozwijaniem uzdolnień i pasji dziennikarskich i prawniczych oraz w zakresie przedmiotów takich jak: język polski, historia, wos, j. angielski.
Szkoła przygotowuje uczniów do studiów na wydziałach nauk humanistycznych i społecznych (między innymi: filologia polska, wiedza o teatrze, prawo, historia, nauki polityczne, socjologia, pedagogika, psychologia).
Nauczyciele uczący w tej klasie proponują:
  • realizację autorskich, innowacyjnych programów nauczania (innowacje: Warsztaty teatralne, Elementy wiedzy o prawie),
  • aktywne uczestnictwo w życiu kulturalnym regionu, oglądanie i analizę współczesnych spektakli teatralnych i filmów, uczestnictwo w najciekawszych imprezach kulturalnych (np. wyjścia na wystawy do MiPBP w Kolbuszowej),
  • lekcje i spotkania ze specjalistami w dziedzinie humanistyki (np. nauczycielami akademickimi, pisarzami, dziennikarzami),
  • wycieczki kulturoznawcze, historyczne, polonistyczne (np. „Śladami Młodej Polski” w Krakowie).
5. Klasa sportowo-mundurowa – jest organizowana dla uczniów zainteresowanych – ogólnie – prawem i bezpieczeństwem wewnętrznym (innowacja: Bezpieczeństwo wewnętrzne), przedmiotami matematyczno-przyrodniczymi i j. angielskim, a także sportem oraz sportowym strzelectwem.
Nauczyciele uczący w tej klasie proponują:
  • wycieczki edukacyjne do Zakładu Karnego w Załężu oraz do Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie,
  • obserwacje rozpraw sądowych, m. in. w Sądzie Rejonowym w Kolbuszowej; pomoc w przygotowaniu do Konkursu „Symulacja Rozprawy Sądowej”,
  • lekcje i spotkania z pracownikami naukowymi WSIiZ w Rzeszowie (w ramach zajęć dla klas patronackich),
  • przygotowanie do matury i studiów na uczelniach o kierunkach: mundurowych (policja, straż pożarna, straż graniczna, wojsko), sportowych, medycznych, przyrodniczych, rolniczych, psychologicznych, itp.
 
Bogata oferta zajęć pozalekcyjnych uwzględniających zróżnicowane zainteresowania i potrzeby edukacyjne uczniów: „Erasmus+” – współpraca międzynarodowa (Polska-Włochy-Rumunia-Portugalia), warsztaty teatralne – międzyklasowe (jedna z wielu innowacji pedagogicznych), Koło wolontariatu, Enigmatyczne Koło Biblioteczne, szkolny radiowęzeł, Koło fotograficzne, sekcje sportowe – SKS (piłka siatkowa, ręczna, koszykówka, strzelectwo), koła przygotowujące do egzaminów zewnętrznych, zajęcia dla uczniów uzdolnionych i zainteresowanych przedmiotem (koła zainteresowań), zajęcia konsultacyjne dla uczniów realizujących indywidualny program nauki (z matematyki, j. angielskiego), zajęcia zwiększające szanse dla uczniów z problemami edukacyjnymi.
 
Wypłyń na głębie z Weryni
 
,,Kształcenie się jest jak budowanie łodzi, którą wypłyniemy na oceany dorosłego życia.” To motto Zespołu Szkół Agrotechniczno - Ekonomicznych w Weryni oddaje cały sens działania szkoły. Obejmuje ciąg działań skierowanych do uczniów, które za cel końcowy mają przygotowanie młodzieży do dorosłego życia.
 
Absolwenci kończący Czteroletnie Technikum mogą kontynuować naukę na studiach lub podjąć pracę. Jak podają analitycy rynku pracy, średnio zmienia się prace w UE osiem razy. Te dane uświadamiają, że uczyć się i powiększać swoje kwalifikacje zawodowe trzeba przez całe życie. Dlatego ZSA-E w Weryni kładzie nacisk na ukształtowaniu nawyku ciągłego uczenia się i doskonalenia. To pozwala absolwentom znaleźć się na rynku pracy.
 
Nauka przez praktykę
            By tak się stało szkoła stawia w kształceniu na powiązanie teorii i praktyki. Tylko wtedy można mówić o sukcesie edukacyjnym, gdy uczeń a później absolwent potrafi teorię zrealizować w praktyce. Jako jedyna szkoła ponadgimnazjalna w powiecie, kształci wg. programów modułowych. W procesie kształcenia nie ma podziału na zajęcia teoretyczne i praktyczne. Uczeń, wykonując zadanie praktyczne (projekt), jednocześnie otrzymuje wiedzę teoretyczną konieczną do prawidłowego wykonania zadania. W kształceniu modułowym kładzie się duży nacisk na samokształcenie uczniów oraz na kształtowanie umiejętności korzystania z różnych źródeł informacji, jak podręczniki, instrukcje, Internet, filmów dydaktycznych, programów komputerowych, czy organizowanie wycieczek dydaktycznych do firm. Uczniowie odbywają praktyki w zakładach pracy. Dzięki temu pobyt w szkole jest atrakcyjny. Co jest dobrą drogą do osiągnięcia sukcesu przez uczniów.  
 
Dobre wyniki
            Każda szkoła jest oceniana w różnych rankingach. ZSA-E jest szkołą, która pozwala rozwijać się uczniom. Wyniki egzaminów z kwalifikacji zawodowych są w wielu kwalifikacjach lepsze lub podobne do tych jakie uzyskują uczniowie w Polsce. Docenione to jest w rankingu techników w roku 2018 umieszczonym na portalu Perspektywy. W nim szkoła wymieniania jest wśród najlepszych szkół województwa podkarpackiego.
            O jakości kształcenia świadczą liczni stypendyści. Prezes Rady Ministrów przyznał stypendium Gabrieli Augustyn, Stypendium Powiatu Kolbuszowskiego otrzymali: Kinga Cisło, Karolina Czachor, Patrycja Ofiara, Radosław Rębisz i Justyna Witas.
Kolejny rok uczniowie ZSA-E w Weryni wraz z opiekunami składali wnioski o przyznanie stypendium w ramach projektu ,,Wsparcie stypendialne uczniów ponadgimnazjalnych szkół zawodowych – rok szkolny 2017/2018”. Wszyscy nominowani otrzymali stypendium tj.: Gabriela Augustyn, Krzysztof Ptaś, Justyna Witas, Patrycja Ofiara, Patrycja Gielarowska, Katarzyna Róg, Karolina Czachor, Elżbieta Ślęzak, Karolina Olejarz i Agata Pyryt.
            Swoje nagrody dla kilkunastu uczniów przyznaje corocznie dyrektor szkoły, a uczniowie Zespołu Szkół Agrotechniczno - Ekonomicznych w Weryni są licznymi laureatami olimpiad, konkursów i zawodów sportowych.
 
Liczne projekty
ZSA-E w Weryni jest szkołą, która aplikuje do wielu projektów, które pozwalają wzbogacić bazę dydaktyczną, warunki kształcenia i wszechstronnie rozwijać uczniów. W bieżącym roku szkolnym realizowane są projekty:
  • Rozwój kształcenia zawodowego. Modernizacja infrastruktury edukacyjnej w ramach, którego dokonano modernizacji części dawnego internatu w tym pracowni żywienia i czytelni.
  • Rozwój kształcenia zawodowego, który pozwolił na wymianę i doposażenie pracowni żywienia, zakup wyposażenia do pracowni językowej, pracowni komputerowej i wielu innych pomocy dydaktycznych.
  • Projekt rządowy ,,Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”. W ramach programu  do biblioteki szkolnej za kwotę 15 000 zł zostały zakupione nowości wydawnicze.
  • Szkoła zdobywa doświadczenie na rynku pracy, program Erazmus +, w ramach którego grupa 34 uczniów odbyła praktyki zawodowe w Wielkiej Brytanii.
  • Projekt Power vet pn. ,,Aktywni w Europie”, dzięki któremu na praktyki zawodowe do Wielkiej Brytanii w latach 2018-19 wyjedzie 51 uczniów.
W latach poprzednich projekty pozwoliły m. in. na: przebudowę boiska wielofunkcyjnego o nawierzchni poliuretanowej i termomodernizację głównego budynku szkoły.
Wiele projektów pozwala uczniom na odbywanie dodatkowych kursów np.: prawa jazdy, spawacza, operatorów wózków widłowych, carvingu, barmański, kelnerski, księgowości, rachunkowości, językowych, udzielania pierwszej pomocy i inne. Większość uczniów ma możliwość uczestniczenia w w/w projektach. To wiele dodatkowych, pozalekcyjnych działań, które umożliwiają wszechstronny rozwój i wzbogaca ofertę edukacyjną.
 
Atrakcyjne kierunki kształcenia
Szkołę w Weryni tworzy Czteroletnie Technikum i Szkoła Branżowa I Stopnia. W roku szkolnym 2018/19 będzie prowadzony nabór na następujące kierunki:
Czteroletnie Technikum: technik żywienia i usług gastronomicznych, technik ekonomista, technik architektury krajobrazu, technik inżynierii sanitarnej, technik handlowiec, technik kelner, technik technologii żywności, technik ochrony środowiska, technik agrobiznesu, technik turystyki wiejskiej, technik organizacji reklamy.
Szkoła Branżowa I Stopnia (dawna ZSZ): kucharz, cukiernik, monter sieci i instalacji sanitarnych.
 
ZST – więcej niż szkoła
 
Zespół Szkół Technicznych im. Bohaterów Września 1939 r. w Kolbuszowej jest jedną z najnowocześniejszych placówek edukacyjnych na terenie województwa podkarpackiego.
 
Oferuje bogatą ofertę kształcenia na poziomie Technikum
w zawodach
: technik informatyk, technik mechanik, technik mechatronik, technik budownictwa, technik logistyk, technik geodeta, technik hotelarstwa, technik usług fryzjerskich, technik technologii drewna, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej oraz na poziomie Szkoły Branżowej I Stopnia w zawodach: operator obrabiarek skrawających, mechanik pojazdów samochodowych, monter zabudowy
i robót wykończeniowych w budownictwie, sprzedawca, fryzjer.
 
Szkoła w ostatnich latach, dzięki funduszom pozyskanym przez Samorząd Powiatu Kolbuszowskiego, w ramach realizowanego projektu  „Rozwój kształcenia zawodowego w Powiecie Kolbuszowskim poprzez modernizację infrastruktury edukacyjnej”, została wzbogacona w najnowocześniejsze  wyposażenie bazy dydaktycznej. W roku szkolnym 2016/2017 wykonano instalację fotowoltaiczną, windę i toalety dla osób niepełnosprawnych. W roku szkolnym 2017/2018 doposażono pracownię mechatroniczną, która aktualnie zawiera m.in. 5 stanowisk egzaminacyjnych, profesjonalną drukarkę 3D, zestawy do robotyki, utworzono pracownię technologii drewna zawierającą: obrabiarkę CNC z pełnym wyposażeniem, suszarnię, wagi, przyrządy analityczne wspomagające pracę technika, doposażono pracownię pomiarów geodezyjnych w nowoczesne tachimetry, wykrywacz metali, lokalizator GPS, dron i stworzono najnowocześniejsze laboratorium logistyczne klasy WMS,  doposażono pracownię energii odnawialnej w 4 stanowiska egzaminacyjne, drukarki wielkoformatowe i plotery, zakupiono kolejnych 16 tablic interaktywnych wraz z wizualizerami, zmodernizowano i rozbudowano szkolną sieć komputerową poprzez instalację szkolnego serwera, modernizację dwóch pracowni komputerowych – stacjonarnych, zakup dwóch pracowni mobilnych – wielozawodowych, stworzenie szkolnej sieci Wi-Fi (Hotspot) dla uczniów i nauczycieli.
 
W ramach „Programu rozwoju szkolnej infrastruktury sportowej – edycja 2017” rozpoczęto budowę dwóch kortów tenisowych. Planowana jest też budowa i przebudowa chodnika, budowa wiaty rowerowej wraz z ogrodzeniem i oświetleniem kortów tenisowych. Korty przystosowane będą do potrzeb osób niepełnosprawnych.
 
Poprawa warunków nauki, doposażenie szkoły w najnowocześniejsze pomoce dydaktyczne, zaangażowanie uczniów i nauczycieli pozwala na osiąganie bardzo dobrych wyników egzaminów zewnętrznych: w zakresie zdawanych kwalifikacji zawodowych oraz sukcesywny wzrost wyników maturalnych.
 
Rozwijane są pasje i zainteresowania uczniów m. in. przez realizację innowacji pedagogicznych. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się wśród młodzieży rozszerzenie z zakresu przysposobienia wojskowego realizowane jako klasa wojskowa. Młodzież brała udział w poligonach, centralnych obchodach Święta Wojska Polskiego, w  zabezpieczeniu logistycznym koncertu Rubika w Kolbuszowej, trasy nordic walking, czy też trasy maratonu.  Szkoła włącza się w  obchody 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości realizując innowację „I wyrosła nam Niepodległa”.
 
ZST mobilizuje uczniów do udziału w licznych konkursach, olimpiadach, sejmikach, zawodach sportowych i dzięki temu szkoła była organizatorem etapu okręgowego Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej czy też Wojewódzkiego Konkursu Fryzjerskiego, który zakończył się dla uczniów dużym sukcesem.
 
Aby zapewnić uczniom możliwość odbywania staży i praktyk zawodowych na najwyższym poziomie szkoła wdraża do realizacji projekt edukacyjny „Praktyki europejskie szansą rozwoju osobistego” w ramach Programu Erasmus+ na lata
2017-2018. 54 uczniów z technikum informatycznego, hotelarskiego, mechatronicznego i budowlanego realizuje praktyki w Maladze w Hiszpanii i w Berlinie podczas trzech mobilności.
Kolejny realizowany projekt edukacyjny w latach 2018/2019 „Europejska mobilność kluczem do rozwoju osobistego i zawodowego” w ramach programu Power pozwoli również 54 uczniom (technik mechatronik, informatyk, logistyk, budownictwa i hotelarstwa) odbywać praktyki zawodowe w Riminii we Włoszech i w Berlinie. Obecnie szkoła przygotowuje dokumentację i aplikuje o kolejne środki na organizację i wdrożenie innowacyjnych praktyk również w Austrii, Bułgarii i Hiszpanii, aby wzbogacić edukacyjną ofertę dla uczniów z technikum o profilu technik technologii drewna.
 
W ramach projektu „Powiat Kolbuszowski stawia na kształcenie zawodowe” ZST organizuje wakacyjne płatne staże zawodowe dla 150 uczniów w przedsiębiorstwach na terenie Powiatu Kolbuszowskiego. Uczniowie mogą zdobyć również dodatkowe uprawnienia w formie kursów: kelnera, barmana, balisty, operatora wózków widłowych, spawacza, kurs carvingu, wizażysty, kosmetyczki lub uczestniczyć w akademii CISCO. Rozbudowano też ilość godzin przeznaczonych na naukę języka angielskiego zawodowego.
 
Aby wzbogacić kompetencje zawodowe uczniów szkoła organizuje wiele wycieczek dydaktycznych do hoteli, zakładów pracy czy też na budowę podczas, których  młodzież może zobaczyć realne warunki wykonywania swojej przyszłej pracy. Szkoła dba również o rozwój ich kreatywności, rozbudzanie ciekawości, otwarcia na świat
i wspólne organizowanie wycieczek turystyczno–krajoznawczych, podczas których uczniowie integrują się i poznają piękno naszej Ojczyzny.
 
Szkoła współpracuje z przodującymi firmami w regionie: Fin Sp. z o.o. , Brammmer S.A., FIN PRO, Orzech, Skanska, Sard, Tarapata, Fabryka Mebli, WSK Rzeszów, CKP w Kolbuszowej, GS „Pług”, Admill Sp. z o.o., Piast, Piat II, WALOR i inne.
W ostatnim roku szkolnym udało się wzbogacić bibliotekę szkolną
w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa o ciekawy księgozbiór (588 pozycji). ZST realizowało we współpracy z Regionalną Fundacją Rozwoju „Serce” projekty - program „Dobry Pomysł” – „Świat 3D” oraz „Z robotem przez świat” i pozyskano zestawy interaktywne programowalne, pozwalające na programowanie autonomicznych robotów wykonujących określone zadania. Dbając o rozwój pasji sportowych szkoła wdrożyła zajęcia w ramach projektu „Szukamy piłkarskich talentów”.
 
W czerwcu 2017r. ZST był organizatorem kolejnej już piątej edycji Festiwalu Nauki
i Techniki. Celem tego przedsięwzięcia jest promocja szkolnictwa zawodowego ale również nawiązanie relacji na linii samorząd – biznes – edukacja, która ma służyć lepszemu rozwojowi regionu. Podczas Festiwalu przedstawiane są również oferty wyższych uczelni i kół naukowych z terenu województwa podkarpackiego oraz najnowsze osiągnięcia przedsiębiorców z Podkarpacia i Powiatu Kolbuszowskiego, a także możliwości zatrudnienia absolwentów szkół technicznych i zawodowych z powiatu. Festiwal odwiedziło 2500 Gości, którzy mogli zobaczyć m.in. stanowisko wirtualne lotów, prezentacje z robotyki, mechatroniki, biotechnologii czy też doświadczenia obrazujące prawa fizyki, chemii i matematyki. Na miłośników motoryzacji czekała wystawa samochodów elektrycznych i offroadowych.
 
LO Kolbuszowa
LO Kolbuszowa
LO Kolbuszowa
LO - projekt...
LO Kolbuszowa
ZSAE Werynia
ZSAE Werynia
ZSAE Werynia
ZSAE Werynia
ZSAE Werynia
Zajęcia w ZST w...
ZST w Kolbuszowej
Zajęcia w ZST w...

Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej

  ul. 11-go Listopada 10
       36-100 Kolbuszowa
           
        NIP: 814-15-73-682
 REGON: 690581382

Informacja:

tel:  17 744 57 71,
      17 227 58 80
fax: 17 227 15 23

Godziny otwarcia urzędu:

             poniedziałki - 8:00 - 16:00

 od wtorku do piątku - 7:30 - 15:30


© 2015 - Powiat Kolbuszowski
Realizacja: Ideo