Aktualności
Przysposobienie Obronne (PO) na wakacjach
W dniach 1 -14 lipca br. Kuratorium Oświaty w Rzeszowie zorganizowało bezpłatny obóz przysposobienia obronnego w Lesku dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych woj. podkarpackiego. Komendantem obozu był mgr inż. Waldemar Stahl – wizytator PO.
Powiat Kolbuszowski reprezentował Zespół Szkół Technicznych w Kolbuszowej - najliczniej spośród wszystkich szkół średnich w liczbie 8 uczniów. Byli to Łuszcz Katarzyna, Komaniecka Joanna, Kołodziej Renata, Kwaśnik Ewelina, Mucha Monika, Serafin Damian, Woźniak Daniel, Michał Olszewski.
Obóz PO to specyficzna forma wypoczynku dla starszej młodzieży, na którym główny nacisk położony jest na wartości patriotyczno – obronne.
Jest to obóz szkoleniowo – wypoczynkowy, a jego organizacja podobna jest do organizacji życia żołnierza w jednostce wojskowej.
Młodzież zakwaterowana była w namiotach wojskowych. W pierwszym dniu otrzymała mundury, spodnie i berety w kolorze zielonym. Od śniadania do obiadu prowadzone były obowiązkowe zajęcia w plutonach rozszerzające wiedzę z przysposobienia obronnego takie jak: musztra indywidualna i zespołowa, strzelectwo sportowe, informatyka, zajęcia sportowe na sali gimnastycznej, pierwsza pomoc oraz terenoznawstwo.
Codziennie odbywał się apel poranny, na którym młodzież śpiewała pełny tekst,,Mazurka” Dąbrowskiego. Wieczorem przed capstrzykiem
(capstrzyk sygnał, wykonywany najczęściej na trąbce, oznaczający koniec zajęć dziennych w wojsku, na obozach organizacji młodzieżowych itp. Grać, wygrywać capstrzyk.) odbywał się apel wieczorny w plutonach. Pewną uciążliwością związaną ze zmęczeniem fizycznym były 24 godzinne służby poszczególnych plutonów, w tym pełnienie służby wartowniczej na posterunkach.
Od obiadu do kolacji był wolny czas lecz zorganizowany. Młodzież mogła wychodzić wtedy na przepustki za pisemną zgodą dowódców plutonów. Było organizowanych dużo różnorodnych konkursów między innymi konkurs wiedzy o obronie cywilnej. Zestaw pytań został przywieziony przez pracownika Starostwa Powiatowego w Rzeszowie, a Katarzyna Łuszcz zajęła 2 miejsce na ponad 60 uczniów.
Oprócz obowiązkowych zajęć, dla młodzieży były organizowane różnorodne wycieczki piesze i autokarowe. Młodzież wyjeżdżała również do Polańczyka zażywając kąpieli wodnych i słonecznych.
Na szczególne wyróżnienie zasługuje postawa Katarzyna Łuszcz oraz Renata Komanieckiej, które podejmowały wiele inicjatyw jak np. aktywne uczestnictwo w polowej Mszy Św. przez czytanie Pisma Świętego. Były również wzorowymi uczestnikami obozu.
D-ca V plutonu Mirosław Mierzwa nauczyciel PO w Zespole Szkół Technicznych w Kolbuszowej