Aktualności
Renowacja kaplicy Tyszkiewiczów
W dniu 20 listopada 2008r. nastąpiło zakończenie I etapu prac renowacyjnych kaplicy Tyszkiewiczów w Weryni. Kaplica z 1873 roku stała przez wiele lat jakby niezauważana. Obecnie staraniem władz powiatu kolbuszowskiego, dyrekcji Zespołu Szkół Agrotechniczno – Ekonomicznych i parafii w Weryni odzyskała częściowo pierwotny wygląd.
Kaplica poświęcona Najświętszej Marii Pannie Niepokalanie Poczętej usytuowana jest na terenie Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni. Została ufundowana w 1873 roku przez hrabiego Tyszkiewicza. Znajduje się po północnej stronie drogi Kolbuszowa – Dzikowiec. Jest zwrócona frontem na północny wschód. Zbudowana z cegły w stylu neogotyckim mimo, że jest niewielka to zachwyca swoim pięknem. Zbudowana została na rzucie prostokąta, z półkolista absydą. Fasada zwieńczona trójkątnym szczytem. W swej pierwotnej wersji kaplica była kryta dachówką, która przed II wojną światową została wymieniona na blachę. Od tamtego czasu minęło około 70 lat i dach wymagał remontu. Jednocześnie zwieńczenia fasady odpadały kawałki cegieł, co groziło niebezpieczeństwem dla uczniów szkoły.
W okresie poprzedniego systemu kaplica przy szkole nie była postrzegana pozytywnie. Stała przez wiele lat jakby niezauważana. Była wówczas dla władz budynkiem, który należało zburzyć i przenieś w inne miejsce. Od 31 maja 1978 roku jest wpisana do rejestru zabytków. Wnętrze kaplicy jest w obecnej chwili pomalowane na biało. Ale jak wspominają mieszkańcy kaplica była we wnętrzu pomalowana na niebieski kolor a sklepienie było ozdobione złocistymi gwiazdami.
Obserwując niszczenie kaplicy dyrektor Stanisław Olszówka wspólnie z ks. Arturem Progorowiczem rozpoczęli staranie o pozyskanie środków na renowację. Przed tym krokiem został opracowany projekt renowacji. Kolejne działania skierowane były na pozyskanie środków finansowych. Dużą pomocą wykazał się Samorząd Powiatowy na czele z Starostą Kolbuszowskim Józefem Kardysiem, który przekazał 57 tyś. zł. na remont. Kolejna kwota 25 tyś zł. pozyskana została z Urzędu Marszałkowskiego, dzięki wsparciu Radnego Sejmiku Województwa Podkarpackiego Bogdana Romaniuka.
W dniu 20 października 2008r. nastąpił odbiór prac zrealizowanych przez wykonawcę.
Renowacja kaplicy spotkała się z dużym zainteresowaniem mieszkańców Weryni, uczniów oraz absolwentów szkoły. Ten remont pozwolił rozpocząć powrót kaplicy do czasów świetności. W miarę pozyskania dalszych środków finansowych prowadzona będzie renowacja fundamentów, stolarki oraz wnętrza.
Niestety po wojnie całe wyposażenie kaplicy zostało zniszczone lub zrabowane.
Kaplica jest jednym z zabytków powiatu kolbuszowskiego, która często jest odwiedzana również przez turystów. Korzystają z niej uczniowie Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni, którzy na lekcjach religii jak również w drodze do szkoły wstępują na chwilę modlitwy. Szkoła w Weryni jest jedną z nielicznych szkół publicznych w Polsce mającą na swoim terenie taki obiekt.
Z kaplicą związani są również studenci Uniwersytetu Rzeszowskiego, dla których odprawiana jest w niedzielę msza św. Kaplica jest otwarta od godz. 7.30 do późnych godzin wieczornych a dzięki opiece pani Zofii Maciąg ołtarz jest zawsze pięknie przystrojony.
Ks. Biskup Kazimierz Górny w piśmie skierowanym do dyrektora Stanisława Olszówki dziękuje mu za podjętą inicjatywę rewitalizacji kaplicy dworskiej. Udostępnienie tego obiektu dla celów kultu, dla którego powstał i przez długie lata pełnił taką funkcję, oprócz waloru formacyjno – religijnego, uczy młodzież szacunku i wrażliwości na dobra kultury narodowej.
Takie działanie uczy młodzież miłości do Boga oraz szacunku dla historii naszych małych Ojczyzn. Wszystkim, którzy przyczynili się do przeprowadzenia I etapu rewitalizacji kaplicy, jak pisze ks. Biskup, niech Maryja Niepokalana, patronka kaplicy wyprasza wielu potrzebnych łask.