Aktualności
Spotkanie z Generałem Bronisławem Kwiatkowskim
Dnia 27 czerwca 2007 roku Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej gościło Bronisława Kwiatkowskiego – Dowódcę Dowództwa Operacyjnego, byłego Dowódcę Wielonarodowej Dywizji w Iraku, nowonominowanego Generała Broni.
Generał Bronisław Kwiatkowski urodził się w miejscowości Mazury, powiat kolbuszowski. Do Powiatu Kolbuszowskiego przyjeżdża co najmniej 2-3 razy w roku. Jest polskim generałem broni, oficerem wojsk pancernych i powietrzno-desantowych. Od 1969 roku służył w Siłach Zbrojnych. Dowodził Polskim Kontyngentem Wojskowym w Syrii, 6 Brygadą Desantowo-Szturmową oraz Wielonarodową Dywizją Centrum-Południe w Iraku. W latach 2005-2007 zastępca dowódcy 2 Korpusu Zmechanizowanego, następnie dowódca Dowództwa Operacyjnego.
Generał Bronisław Kwiatkowski spotkał się ze Starostą Kolbuszowskim Józefem Kardysiem, Wicestarostą Waldemarem Machetą, Przewodniczącym Rady Powiatu Tadeuszem Kopeć, Skarbnik Powiatu Małgorzatą Mokrzycką-Kwaśnik, a także z Członkami Zarządu Powiatu Mieczysławem Burek, Wojciechem Mroczka i Stanisławem Warunek.
Odznaczenia Generała Kwiatkowskiego:
- Krzyż Oficerski i Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski - jedno z najwyższych polskich odznaczeń cywilnych, nadawane za wybitne osiągnięcia na polu oświaty, nauki, sportu, kultury, sztuki, gospodarki, obronności kraju, działalności społecznej, służby państwowej oraz rozwijania dobrych stosunków z innymi krajami.
- Krzyż Komandorski Orderu Krzyża Wojskowego - polski order wojskowy przyznawany żołnierzom Sił Zbrojnych i osobom cywilnym za wybitne zasługi w działaniach przeciw terroryzmowi lub podczas operacji pokojowych i stabilizacyjnych. Stanowi jedyne w Polsce odznaczenie militarne, które przyznawane jest za czyny bojowe w czasie pokoju.
- Złoty Krzyż Zasługi polskie - cywilne odznaczenie państwowe, nadawane za zasługi dla Państwa lub obywateli, ustanowione na mocy ustawy z dnia 23 czerwca 1923 roku i nadawane do chwili obecnej.
- Złoty Medal Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny - polskie odznaczenie wojskowe, przyznawane za długoletnią służbę lub pracę w wojsku. Po raz pierwszy medal został ustanowiony w 1951, od tej pory szczegółowe zasady jego nadawania i ranga odznaczenia ulegały zmianom. Do 1968 było to odznaczenie państwowe nadawane przez głowę państwa, od 1968 do chwili obecnej - odznaczenie ministerialne, nadawane przez Ministra Obrony Narodowej.
- Złoty Medal Za zasługi dla obronności kraju - polskie odznaczenie wojskowe, nadawane przez Ministra Obrony Narodowej. Według ustawy, stanowi uznanie dla osób, które swoją pracą lub działalnością przyczyniły się do rozwoju i umocnienia obronności kraju.
- Medal "W Służbie Pokoju" za misję ONZ rozdzielania wojsk na Wzgórzach Golan (UNDOF "In The Service Of Peace" Medal).
- Odznaka Instruktora Spadochronowego - odznaka bojowa dla żołnierzy, którzy brali udział w bojowej akcji spadochronowej. Prawo do noszenia znaku zwykłego mają żołnierze posiadający wyszkolenie przewidziane dla oddziałów spadochronowych.