Aktualności
Sprawy oświaty są dla Starosty priorytetem
Szkoły ponadgimnazjalne rozpoczęły dwa miesiące temu nowy rok szkolny ze znaczącymi zmianami. Władze Powiatu zapowiadają w budżecie na 2009 rok więcej pieniędzy na szkolnictwo, a wszystko po to, by poprawić jakość nauczania w szkołach zarządzanych przez Powiat. Wrażenia z przeprowadzonej kontroli w szkołach ponadgimnazjalnych (Liceum Ogólnokształcące i Zespół Szkół Technicznych w Kolbuszowej, Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni) i w placówce Centrum Kształcenia Praktycznego, oceniającej stan i warunki działalności dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej przedstawia mgr inż. Janina Wojtowska – Starszy Wizytator Kuratorium Oświaty w Rzeszowie.
Pani Wizytator. W związku z rokiem szkolnym 2008/2009 przeprowadzała Pani kontrolę w szkołach ponadgimnazjalnych i w placówce CKP. Była Pani pod dużym wrażeniem zmian jakie zaszły na skutek prowadzonych remontów a także poprawy jakości warunków pracy szkół.
- Jestem pod ogromnym wrażeniem zmian jakie zaszły w szkołach ponadgimnazjalnych i w Centrum Kształcenia Praktycznego (CKP). Zmian dotyczących warunków kształcenia uczniów i warunków pracy nauczycieli. Zmiany te będą mieć istotny wpływ na przyszłość tych szkół, a nawet rozwój całego regionu. Mam na myśli rozwój szkolnictwa zawodowego – wprowadzanie nowych zawodów w powiecie oraz realizację projektu „Regionalne Centrum Transferu Nowoczesnych Technologii Wytwarzania” w ramach współpracy z Doliną Lotniczą. Obecnie trwa remont dachów na obiektach Centrum Kształcenia Praktycznego. Opracowano już projekt budowlany dotyczący remontu hal – zostaną utworzone nowoczesne laboratoria: spawalnictwa, metrologii i kontroli jakości, komputerowego wspomagania OSN, CAM, CAD, obróbki mechanicznej metali. Planuje się obrabiarki sterowane numerycznie. Jestem pod wrażeniem ogromu prac, których dyrektor CKP dokonał w ciągu jednego roku szkolnego: przeprowadził kapitalny remont sali komputerowej, sali wykładowej, pracowni wspomagania komputerowego CAD, pracowni krawieckiej, pracowni do realizacji zajęć praktycznych w zawodzie monter – instalator urządzeń technicznych w budownictwie wiejskim, sekretariatu, gabinetu dyrektora. Obecnie prowadzony jest remont łazienek. Niezwykle istotne jest to, że część prac związanych z remontami i wyposażeniem wykonują sami uczniowie, w ramach kształcenia poszczególnych umiejętności praktycznych, pod kierunkiem nauczycieli praktycznej nauki zawodu. Dzięki temu, iż uczniowie nabywają umiejętności w warunkach rzeczywistych, doskonale zdają egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe, ale również ich samoocena rośnie, bo oni czują, że potrafią, że są dobrzy. Buduje się tym samym ich entuzjazm, siła, wiara w siebie i w swoją przyszłość.
Cieszy mnie to, że władze powiatu ciągle inwestują w rozwój kształcenia zawodowego. W Zespole Szkół Technicznych w Kolbuszowej też w ciągu jednego roku nastąpiły ogromne zmiany: zakończono przebudowę centralnego ogrzewania, na ukończeniu jest modernizacja sieci elektrycznej, a także wymiana stolarki okiennej i drzwiowej. W trakcie jest docieplanie ścian połączone z wykonaniem elewacji. W trosce o zapewnienie bezpieczeństwa uczniów zakończono rozbudowę systemu monitoringu na terenie całej szkoły. W dalszym ciągu trwają remonty klasopracowni łącznie z korytarzami. Ponadto rozpoczynają się prace związane z wymianą instalacji zimnej wody z przyłączami.
Cieszy mnie również poprawa bazy w Zespole Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni. Szkoła współpracuje z Ministerstwem Rolnictwa i dzięki temu została wyposażona w nowoczesne środki audiowizualne, o jakich mogą marzyć wszystkie szkoły, nawet te w dużych miastach. Wiele się zmieniło również w Liceum Ogólnokształcącym w Kolbuszowej - na ukończeniu są prace nad termomodernizacją całego budynku łącznie z halą widowiskowo-sportową, tj. odwodnieniem budynku, dociepleniem ścian, wymianą drzwi i okien oraz nałożeniem tynku szlachetnego.
Jest Pani w stałym kontakcie z Dyrektorami szkół ponadgimnazjalnych. Jak ocenia Pani współpracę z dyrektorami oraz z organem odpowiedzialnym za oświatę w naszym Powiecie?
- Współpraca zarówno z Dyrektorami jak i z organem zarządzającym układa się bardzo dobrze. Cieszy mnie to, że Pan Starosta stawia na oświatę. Jak tylko może i na ile może pozyskuje środki z różnych funduszy Jestem pod wrażeniem Jego otwartości na sprawy oświaty i na sprawy ludzkie. Cieszę się, że oświata jest dla niego priorytetem, bo to ma przyszłość dla rozwoju środowiska. Podkreślam tutaj znaczenie CKP, która poprzez wprowadzenie zmian ma szansę stać się prawdziwym CENTRUM. Tworzone warunki pracy przekładają się na jakość kształcenia i przyszłość całego CKP jako placówki oświatowej, która dzięki dobrej współpracy Dyrektora Pana Stępnia i Pana Starosty weszła w projekt związany z Doliną Lotniczą. W środowisko ZST i CKP wstąpił nowy duch zarówno w uczniów jak i w nauczycieli. Duch poprawy jakości, bo widać, że dużo dobrego się dzieje.
Ten intensywny rozwój bazy, współpraca, tworzenie przyjaznej atmosfery, podejście Dyrektorów do problemów młodzieży jest doskonałe. Oni czują te potrzeby i wspierają młodzież – zarówno zdolną – jak i mającą trudności. Zauważam ogrom pracy i wysiłku dyrektorów – bez tego nie osiągnęliby tak wiele... Dają przykład swoją postawą i swoją osobą – wymagają dużo od siebie – muszą wymagać również od innych... Jest dobra atmosfera tego dążenia do jakości – efekty już są, a następne przyjdą z czasem... Troska o jakość w oświacie jest możliwa dzięki wspólnym działaniom dyrektorów i Pana Starosty. Daje się wyczuć wspólny cel. Jest to współpraca, która prowadzi do sukcesu.