Dziś jest: Piątek, 18.10.2024 05:17

Trwa modernizacja Starostwa Powiatowego w Kolbuszowej

16-10-2024

Od kilku miesięcy przy budynku Starostwa Powiatowego w Kolbuszowej trwają prace remontowe. Wymieniane są okna i drzwi wewnętrzne. Równolegle prace prowadzone są w Powiatowym Urzędzie Pracy oraz w Weryni, gdzie budowane jest zaplecze gospodarcze dla Zarządu Dróg Powiatowych.

Budynek Starostwa Powiatowego do użytku oddany został ponad 20 lat. Liczy on 2880 mkw., a jego budowa pochłonęła 6 790 811 zł. Przez ten czas w obiekcie nie były prowadzone generalne remonty. Ciągle jednak wykonywano prace naprawcze, które generowały bardzo duże koszty, dlatego też myśl o jego remoncie kiełkowała już od dawna. - Remont budynku Starostwa Powiatowego to długi i kosztowny proces – mówi Starosta Kolbuszowski. –  Dlatego był on odsuwany w czasie ze względu na brak środków zewnętrznych na ten cel – dodaje. I dopiero, gdy pojawiła się szansa na jego modernizację z funduszy zewnętrznych, które wynosiły aż 95 proc., Zarząd Powiatu Kolbuszowskiego podjął decyzję o jego remoncie. - Był on konieczny z uwagi na zły stan techniczny budynku – podkreśla Starosta Kolbuszowski. – Drewniane, słabe okna po tylu latach wymagały już wymiany – dodaje. – Poza tym zmusiły nas do tego koszty rosnącej energii. Wymiana stolarki okiennej, ocieplenie budynku i montaż paneli fotowoltaicznych, które to zadanie przewiduje spowoduje, że budynek ten będzie bardziej energooszczędny, a rachunki za prąd i gaz też będą mniejsze – dodaje szef Powiatu.

Pozostałe prace
Modernizacja Starostwa Powiatowego, obok wymiany okien i  drzwi, obejmować będzie jeszcze: przebudowę i rozbudowę wejścia głównego, wykonania zadaszeń nad wejściami od strony "Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej", "Wydziału Komunikacji" oraz trzech wejść od strony parkingu głównego, montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu budynku o mocy ok. 50 kW, a także przebudowę i wykończenie pomieszczeń na poddaszu, znajdujących się w stanie surowym na biura oraz salę narad.

Budowa zaplecza
Na wszystkie te prace Powiat Kolbuszowski uzyskał dofinansowanie z Programu Polski Ład, które wyniosło aż 95 proc. Pięć procent leży po stronie Powiatu. Łączny koszt robót to 5 048 451 zł. Ta olbrzymia kwota pozwoli również na remont pomieszczeń w Powiatowym Urzędzie Pracy, wymianę instalacji elektrycznej i stolarki drzwiowej oraz budowę instalacji fotowoltaicznej na budynku tego urzędu. Ale to nie wszystko. Dotacja wystarczy także na budowę zaplecza gospodarczego w postaci pawilonu socjalnego, garaży na samochody, jak również magazynu na drobny sprzęt i oznakowanie drogowe dla Zarządu Dróg Powiatowych w Weryni (będzie się ono mieścić przy obecnej obwodnicy Dzikowiec-Kolbuszowa). Teren ten zostanie utwardzony i ogrodzony, zainstalowany zostanie także monitoring.
B. Żarkowska