Aktualności
Z Sejmu
Sejm przyjął Kartę Polaka, która wprowadza ułatwienia i przywileje dla Polaków zamieszkałych na Wschodzie.
Umożliwia ona m. in. wielokrotne przekraczanie granicy, dostęp do polskich szkół i uczelni oraz ułatwienia w uzyskiwaniu stypendiów.
Wprowadza też zapis o refundacji kosztów wizy.
Adresatem ustawy są Polacy zamieszkali na Wschodzie, gdyż nie mają możliwości posiadania podwójnego obywatelstwa- nie jest ono tam uznawane.
Prace nad wprowadzeniem Karty Polaka trwały łącznie przeszło 10 lat.
Sejm przyjął ustawę zakładającą przywrócenie Funduszu Alimentacyjnego.
Ustawa przewiduje, że z pomocy Funduszu (do 500zł), miały by korzystać osoby, które nie mogą wyegzekwować zasądzonych alimentów, a dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 725zł.
Zmierza także do wzmocnienia ściągalności alimentów i zastąpienia egzekucji komorniczej egzekucja administracyjną, prowadzoną przez naczelnika urzędu skarbowego.
Wydłużenie okresu wymiany dowodów osobistych do 31 marca 2008 roku zakłada ustawa przyjęta przez Sejm. Zgodnie z dotychczasowymi przepisami dowody osobiste miały zostać wymienione do 31 grudnia 2007 roku. Ponieważ jednak w urzędach zaczęły tworzyć się kolejki, a z danych z końca sierpnia wynikało, że na wymianę dokumentów czeka jeszcze około 5mln osób. MSWiA zaproponowało wydłużenie tego okresu.
Choć stare dowody nie stracą ważności po pierwszym stycznia 2008 (aż do końca pierwszego kwartału przyszłego roku), nie będzie można na ich podstawie przekraczać granicy z innymi krajami Unii Europejskiej, ani też z Państwami Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Przywrócenie corocznej waloryzacji rent i emerytur o wskaźnik inflacji i co najmniej 20% wskaźnika wzrostu płac- zakłada przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy o rentach i emeryturach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Posłowie przyjęli wniosek, który zakłada likwidację tzw. starego portfela. Dla świadczeń przysługujących emerytom i rencistom ur. po 31 grudnia 1929r. podwyższona zostanie kwota bazowa do 100% przeciętnego wynagrodzenia przyjętego do ustalenia wysokości świadczenia w dniu jego przyznania-od 1go marca 2008 roku.
Osoby mające dzieci będą mogły odliczyć od podatku prawie 1200 zł na każde dziecko- zdecydował Sejm przyjmując poprawkę do projektu nowelizacji ustawy o podatku PIT.
Sejm jednogłośnie przyjął ustawę podwyżkową dla pracowników ochrony zdrowia. Gwarantuje ona utrzymanie 30% podwyżek, uzyskanych w październiku 2006 roku.
Zgodnie z projektem podwyżki mają być wliczone do opłaty zasadniczej, a nie jak do tej pory- jako dodatek do pensji.
Od 1-go stycznia 2008 roku preferencyjna 7- procentowa stawka VAT obejmuje nowe mieszkania o powierzchni do 150m kw. oraz domy jednorodzinne do 300m kw., kupowane od deweloperów i spółdzielni mieszkaniowych - zdecydował Sejm, nowelizując ustawę o podatku VAT. Ustawa zapobiegnie podwyżce VAT w budownictwie od 2008 roku kiedy mija wynegocjowany w Traktacie Akcesyjnym okres przejściowy, pozwalający na stosowanie obniżonej stawki. Nie przewiduje też żadnych ograniczeń w stosowaniu preferencyjnej stawki w odniesieniu do remontów. Ustawa bezterminowo przedłuża możliwość odzyskania części wydatków na materiały, ponoszonych przez osoby budujące tzw. systemem gospodarczym.